Mezi firmami panuje dobrá nálada

14. 4. 2016 | Zdroj: Hospodářská komora ČR (HK ČR)

motiv článku - Mezi firmami panuje dobrá nálada Ekonomická situace malých a středních podniků v ČR se stabilizuje, čtvrtina z nich plánuje nabírat nové zaměstnance, ukázal pravidelný průzkum Hospodářské komory ČR.

Přes 87 procent malých a středních podniků hodnotí celkový vývoj svojí firmy za poslední půl rok pozitivně či neutrálně, jde o nejvyšší hodnotu od počátku šetření v září 2008. Téměř čtvrtina podnikatelů navíc plánuje letos nabírat nové zaměstnance.

„Výsledky komorového barometru dokládají stabilitu, které po období krize podniky evidentně opět dosahují,“ komentuje prezident Hospodářské komory ČR (HK ČR) Vladimír Dlouhý. Komorového barometru, který HK ČR realizuje pravidelně dvakrát ročně a který se nyní uskutečnil v únoru 2016, se tentokrát zúčastnilo 562 podnikatelů, kteří spadají do kategorie malých a středních podniků tedy s méně než 250 zaměstnanci.

„Po obdobích s rekordním zlepšováním celkové ekonomické situace českých podnikatelů a růstem i u ostatních ekonomických indikátorů je dosažení určitých prahových hodnot v dynamice vývoje logické a přirozené a je důkazem toho, že se příznivá ekonomická situace v ČR postupně stabilizuje,“ komentuje prezident HK ČR Vladimír Dlouhý.

Podíl podnikatelů, kteří svou situaci hodnotí negativně, od roku 2012 dlouhodobě klesá. Vzrostl naopak podíl podnikatelů, kteří považují svou ekonomickou situaci v porovnání s předchozím obdobím za stejnou. To dokládá, že se jejich situace stabilizuje. Celkové hodnocení stávající ekonomické situace ukazuje nejlepší výsledek od vypuknutí hospodářské krize.

„Výsledky průzkumu nejsou velkým překvapením. Český hrubý domácí produkt vloni vzrostl dle posledních dat ČSÚ o 4,3 procenta, což bylo více než dvojnásobné tempo v porovnání s EU. České ekonomice se dařilo nejvíce za posledních osm let, a to díky mimořádným faktorům jako nízká cena ropy a zrychlené čerpání peněz z evropských fondů. Ke snížení růstu ekonomiky došlo již v závěru roku 2015. Pro letošní a příští rok se podle poslední makroekonomické predikce Ministerstva financí ČR očekává ustálení růstu hrubého domácího produktu přibližně na úrovni dvou a půl procenta,“ dodává Dlouhý.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek