Mezinárodní strojírenský veletrh 2015 potvrzuje ekonomický růst

14. 9. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - Mezinárodní strojírenský veletrh 2015 potvrzuje ekonomický růst 14. září se v Brně otevřou brány již 57. mezinárodního strojírenského veletrhu a pořadatelé očekávají další úspěšný ročník. Zájem vystavovatelů o náš klíčový průmyslový veletrh potvrzuje již známá fakta, že ekonomika České republiky letos roste nejrychleji ze zemí Evropské unie.

Na MSV 2015 se bude prezentovat přibližně 1500 vystavujících firem ze 30 zemí a zahraničních firem přijde 700, což představuje 47 procent všech účastníků. Největší zájem je opět ze strany Německa, za kterým počtem firem následují Slovensko, Itálie, Čína, Rakousko a Švýcarsko.

Vystavovatelů z Německa se letos přihlásilo již 268 a 22 procent z nich přijede na MSV vůbec poprvé. Téměř čtvrtina německých účastníků bude prezentovat obráběcí a tvářecí stroje, velmi početné zastoupení budou mít také v oboru materiály a komponenty pro strojírenství. Kolektivní účasti připravují spolkové země Bavorsko, Sasko, Sasko-Anhaltsko, Durynsko a po třech letech i Hesensko.

Zvláštní pozornost si zaslouží stánek Česko-německé obchodní a průmyslové komory s prezentací hlavního tématu MSV 2015 Průmysl 4.0. Komora v rámci odborného doprovodného programu připravuje také konferenci „Fórum Průmysl 4.0“, kde se posluchači seznámí s nejnovějšími trendy a způsoby, jak se již dnes v praxi realizuje čtvrtá průmyslová revoluce. Zástupci nejvyššího vedení předních technologických firem budou přednášet a diskutovat na témata jako digitální výrobní proces a inteligentní továrna, zákaznický management v digitální době, infrastruktura pro internet věcí aj.

Speciální hosté

V roli speciálních hostů ročníku – „Special Guest at MSV 2015“ – se představí Korea a čínská provincie Hebei. Korejskou oficiální účast v pavilonu Z zaštiťuje KOTRA – Korea Trade-Investment Promotion Agency. V expozici na ploše 90 m² bude vystavovat devět korejských firem z oborů energetika, materiály a komponenty pro strojírenství, obrábění, pneumatika a svařování. V úterý se navíc uskuteční „Korea Day“ s konferencí Hospodářské komory ČR na téma „Exportní a podnikatelské příležitosti v Korejské republice“.

V pavilonu Z návštěvníci najdou také „Hebei Pavillion“ – společnou expozici osmi vystavovatelů z čínské provincie Che-pej. Provincie leží na severovýchodě země, má 73 milionů obyvatel a loni dosáhla HDP ve výši 479 miliard USD, což ji zařadilo na šesté místo v Číně. Přímo ve stánku Hebei Pavillion proběhne v úterý 15. září Čínsko-český obchodní seminář. Druhou čínskou oficiální účast v pavilonu Z zaštiťuje China Council for The Promotion of International Trade Machinery Sub Council.

Kovoobrábění a tváření klíčovým oborem

Plných 44 procent všech přihlášek letos spadá do oborů kovoobráběcí a tvářecí stroje, nářadí, svařování a povrchové úpravy. I v roce konání světové výstavy EMO v Miláně se čeští a slovenští výrobci obráběcích a tvářecích strojů účastní MSV v neztenčené míře, někteří i na větší ploše a s řadou exponátových novinek.

Zároveň nechybějí ani tradiční zahraniční vystavovatelé oboru a spolu s nimi mnoho nováčků. V hale P se nově představí například firma NEWTECH, která zastupuje tradičního japonského výrobce obráběcích center TOYODA. K nováčkům patří německé firmy jako Haas Schleifmaschinen, Handtmann A-Punkt Automation nebo Tramec, z domácích vystavovatelů pak například HUBER EDM s nabídkou elektroerozivních obráběcích strojů.

Pořadatelé zaznamenali také dva významné návraty. Poprvé od roku 2006 vystavuje společnost MCN CZ, dodavatel nástrojů pro obrábění Mitsubishi Carbide. Po třech letech se na MSV vrací také významný domácí výrobce nástrojů pro obrábění Pramet Tools, který bude mít na volné ploše F stánek o ploše 210 m². Z tradičních vystavovatelů nechybějí firmy jako KOVOSVIT MAS, TAJMAC-ZPS, DMG MORI SEIKI, YAMAZAKI MAZAK, z výrobců nástrojů pak GÜHRING, Hoffmann Qualitätswerkzeuge a další.

Velký zájem vystavovat je také v oboru tváření. Hala tvářecích strojů je již zaplněná, některé firmy byly umístěny do jiných pavilonů a další čekají, zda se něco neuvolní. Oproti loňskému roku je patrný nárůst plochy u lídrů oboru, jsou zde i nové firmy například z Německa a Polska. Vrací se také významné firmy, které v posledních letech nevystavovaly vůbec nebo jen v rámci oficiálních účastí, například firma Bystronic.

Svařování

V oboru svařování se očekává silná účast vystavovatelů robotických systémů jako ABB, VALK WELDING, CLOOS, YASKAWA, COMAU nebo ARC-H. Společnost ABB na veletrhu představí novinku YuMi, prvního průmyslového robota se dvěma pažemi, který dokáže skutečně spolupracovat s člověkem na stejných úkolech při zachování maximální bezpečnosti.

Oproti srovnatelnému roku 2013 obor svařování rozšíří svou plochu a nově Foto Profimedia.cz, foto na titulní straně čtk se zúčastní firmy jako FUSION z Velké Británie, TCM z Polska, CHANGZHOU WOW INTERNATIONAL z Číny nebo tuzemská společnost Stefan engineering.

Strojírenství

Tradičně silným oborem zůstávají materiály a komponenty pro strojírenství. Přihlášeno je 15 vystavovatelů, kteří se MSV zúčastní poprvé nebo zde v posledních třech letech chyběli. Jde hlavně o dodavatele hutních materiálů, například společnost MENZI MUCK SLOVAKIA, a firmy vyrábějící nebo dodávající ložiska jako Baltic Bearing Company (BBC-R), NBI Bearings Europe, GUMET Sz. Geneja a jiné.

Zřetelný nárůst plochy pořadatelé registrují u dodavatelů spojovacích materiálů, k významným vystavovatelům této branže patří například společnosti MEKR'S, GESIPA CZ, BÖLLHOFF nebo Elesa+Ganter CZ. Opět budou přítomny také rozsáhlé stánky významných firem účastnících se každý rok, ať už jde o ArcelorMittal Ostrava, BIBUS, ITALINOX, MUT TUBES, VÍTKOVICE HOLDING, ZKL nebo Národní strojírenský klastr.

Plasty a chemie pro strojírenství

Obor plasty, pryže a kompozity slibuje účast všech tradičních vystavovatelů, tj. firem jako Arburg, Engel, Luger, Kuboušek a dalších. Zároveň zájemce o obor přivítá 13 procent firem, které na MSV zatím nevystavovaly, půjde o nováčky z Rakouska, Německa, Maďarska, Itálie i Ruska. Po delší době se na veletrh vrací významný hráč ALBIS PLASTIC.

Také obor chemie pro strojírenství očekává početnou účast včele s tradičními vystavovateli jako Total, Blaser, Sika, Fuchs Oil a Weicon-Šafařík.

Elektronika, měření a hydraulika

Počtem vystavovatelů následuje obor elektronika, automatizace a měřicí technika, kde jsou letos přihlášeni i noví vystavovatelé z Německa, Polska, Nizozemska, Dánska, Číny a Maďarska. Velmi silné zastoupení zde mají vystavovatelé měřicích systémů a přístrojů. Z tradičních vystavovatelů nechybí firmy jako ABB, Olympus, KUKA, Mitutoyo nebo Hexagon Metrology.

Také v oboru hydraulika a pneumatika najdeme firmy zcela nové i takové, které se na MSV vracejí po několika letech. Zvýšený zájem potvrzuje návrat oborových lídrů, jako je například firma Parker Hannifin Czech Republic.

Graf vystavovatelů na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně

Převzato z přílohy deníku E15 „Mezinárodní strojírenský veletrh Brno“.
Autor: Vlastimil Poliačik.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek