Mezinárodní všeobecný veletrh Prishtina 2017 – zájem o české produkty

24. 4. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Mezinárodní všeobecný veletrh Prishtina 2017 – zájem o české produkty Ve dnech od 19. do 22. dubna 2017 se v Prištině konal 18. ročník Mezinárodního všeobecného veletrhu Prishtina 2017. Ve struktuře vystavovaných exponátů byla zřetelná výrazná převaha importovaných produktů a technologií ze zahraničí nad místní produkcí, což vytváří prostor pro vstup českých firem na kosovský trh.

Letošního veletrhu se zúčastnilo více než 135 převážně kosovských firem poměrně širokého spektra; nejvíce byly zastoupeny potravinářské firmy, zemědělské rodinné farmy a firmy působící ve stavebnictví (od průmyslových staveb až po rodinné domy), dále zde měly své stánky firmy prezentující solární technologie, vytápění a klimatizace. Kromě potravinářských výrobků z domácí produkce pocházely ostatní exponáty většinou od zahraničních společností, příp. se jednalo o produkty vyráběné v licenci v Kosovu.

Českým firmám se v Kosovu poměrně daří, kosovský trh je perspektivní zejména pro malé a střední podniky. V roce 2016 české firmy kromě osobních automobilů a autobusů s úspěchem exportovaly do Kosova zejména stavební výrobky z plastů, produkty stavebního truhlářství a potravinářské stroje. Český export do Kosova v posledních třech letech pravidelně rostl o cca 10 % ročně, v roce 2016 se zvýšil o 12,6 %.

Zajímavou příležitostí pro české společnosti by mohla být nabídka spolupráce kosovského dovozce produktů zaměřených na vytápění a klimatizace. Firma „Eng House“ má zájem o dovoz českých boilerů, kotlů a výrobků z oblasti solárních technologií.    

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Prištině (Kosovo). Autor: Mgr. Vítězslav Pur.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek