Miliardové zakázky v oblasti větrných elektráren v Baltském moři

15. 11. 2012

  • Země: Polsko
  • Datum zveřejnění: 15.11.2012
  • Zdroj: Velvyslanectví Polské republiky v Praze

V Baltském moři v Polsku lze do roku 2030 uskutečnit výstavbu větrných elektráren o celkovém výkonu 6 – 10 tis. MW, odhaduje Polské sdružení větrné energetiky. Vznik první větrné farmy s výkonem několika set megawattů je předpokládán nejdříve na rok 2019.

K výstavbě mořských větrných farem se připravují polské společnosti PGE (koncese na 3,5 tis. MW), Polenergia (2,7 tis. MW) a Orlen (1,2 tis. MW). Menší podíl bude mít belgická společnost Deme (200 MW).

Dle odhadů Polského sdružení větrné energetiky díky výstavbě větrných elektráren o výkonu 6 tis. MW by polská ekonomika měla zaznamenat příliv 21 mld. EUR. 40 %  této částky (cca 9 mil. EUR) by mělo zůstat v Polsku. Zakázky budou přínosem pro přístavy, firmy, dodavatele stavebních zařízení a pro celou místní společnost.

Zahájení výstavby větrných elektráren vyžaduje změny v polském zákonodárství, mj. mořského práva a práva životního prostředí. Od loňského roku platí v Polsku nový zákon o mořských oblastech, který umožňuje vydávání povolení na stavbu větrných farem.

700 mil. EUR

předpokládaná hodnota zakázek v mořské energetice pro polský průmysl v letech 2018 – 2025

9 tis.

předpokládaný počet nových pracovních míst v sektoru mořské větrné energetiky v Polsku

Zdroj: Portál oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví Polské Republiky v Praze, www.gazetaprawna.pl.

Zpracoval kolektiv pracovníků obchodní mise MPO ve Varšavě.

Kontaktní informace:

Tisknout Vaše hodnocení: