Ministerstvo financí chce znovu zvýšit daňovou slevu na děti

5. 5. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Vláda bude v nejbližší době rozhodovat o tom, zda na návrh rezortu ministra Andreje Babiše zvýší pro rok 2017 daňové zvýhodnění na dvě a více dětí. K navýšení slev by mělo dojít přesto, že ministerstvo financí nedávno navrhovalo jejich zrušení – a to kvůli tomu, že jsou zneužívány a stát ročně přichází o miliardy.

Podle náměstkyně ministra financí pro daně Aleny Schillerové připravuje rezort v rámci daňového balíčku zvýšení daňového bonusu na dvě a více dětí. Nepolepší si pouze ti, kteří mají jediného potomka.

Vládní strany se k úpravám daňového bonusu zavázaly v koaliční smlouvě. Při jeho zavedení před deseti lety vyplatil stát daňovým poplatníkům ročně pouze 1,5 miliardy korun. Lidé ale objevují stále nové způsoby, jak obejít zákon, a vyplácené bonusy raketově rostou. Loni šlo o více než devět miliard a příští rok možná zhubne státní kasa ještě výrazněji.

Již letos se sleva na druhé dítě zvýšila z 15 804 korun na 17 004 Kč ročně. U třetího a každého dalšího potomka pak dokonce na 20 604 korun za rok.

Daňové zvýhodnění na jedno dítě zůstane pro rok 2017 stejné, u dvou a třech a více dětí ale pravděpodobně výrazně naroste – a to na 19 404 respektive 24 204 korun.

Jak vzniká daňový bonus?

Po uplatnění slevy na dítě nebo děti se u lidí s nízkými příjmy může dostat daň z příjmu do záporné hodnoty. Jinými slovy se vytvoří přeplatek pro ty, kdo si vypočítají ve svém přiznání daň z příjmu nižší, než je daňové zvýhodnění na děti. Stát poté tyto peníze vyplatí, a to maximálně do výše 60 300 korun. Více si přečtěte v článku Daňový bonus: Kdo má nárok na vrácení peněz od státu? na BusinessInfo.cz.

 

Ministerstvo s úpravou pospíchá mimo jiné proto, že nechce zažít stejnou blamáž jako na konci loňského roku. Slevu vláda upravila i pro rok 2016, jenže poslanci nestihli změnu schválit před 1. lednem. Živnostníci přesto mohou zvýšenou slevu pro letošní rok uplatnit na jaře 2017 při vyplňování daňového přiznání k dani z příjmu za zdaňovací období 2016. Zaměstnancům ji zaměstnavatel odečte z daní zpětně.

Uplatňujete paušální výdaje? Máte smůlu

Aktuálně platí, že na slevu na děti ani na manžela či manželku nemají nárok ti živnostníci, kteří uplatňují výdajový paušál.

I v tomto ohledu vláda zvažuje zásadní změnu. Slevy na děti by podle Andreje Babiše opět mohli využívat všichni poplatníci. Jen bude výrazně omezen počet těch, kteří výdaje uplatňují paušálně. Dosud byl strop pro paušály na dvou milionech ročních příjmů, nově by měli nárok pouze drobní živnostníci, jejichž roční příjmy nepřesáhnou milion korun.

Důvod návrhu na zrušení? Podvody

A proč ministerstvo financí nedávno navrhlo daňový bonus zrušit? Důvodem je zejména to, že plátci daní tuto výhodu zneužívají. Pokud by byla zrušena, nahradila by ji jakási sociální dávka.

Podvody vypadají nejčastěji tak, že slevu využijí oba rodiče, což je samo o sobě v rozporu se zákonem, nebo si plátce vytvoří a do daňového přiznání vyplní fiktivní příjmy, například z pronájmu nemovitosti či auta. Berní úředníci většinou tyto kličky neodhalí.

Změnu ovšem odmítlo podpořit ministerstvo práce a sociálních věcí. „Zabránit zneužívání tohoto druhu podpory rodin s dětmi tím, že ji prostě zrušíme, nepovažuji za koncepční řešení. Na ministerstvu financí by měli hledat způsob, jak fixlování zabránit. Můžeme se bavit o tom, jak propojit data v systémech, aby nemohla být tak masivně zneužívána,“ prohlásila  ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová.

Osud daňového bonusu je tedy zatím ve hvězdách. Další - v pořadí již třetí - zvýšení slevy vládou a následně schválené sněmovnou je ovšem na spadnutí.

Jakub Procházka

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek