Ministerstvo financí slíbilo podnikatelům dvě zlepšení. Neodstartovalo ani jedno

28. 12. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Finanční úřady měly letos ukázat daňovým poplatníkům vlídnější tvář. Možnost platby daní kartou na vybraných úřadech však nakonec neodstartovala. Ministerstvo nesplnilo ani slib zavést „platební tlačítko“ do internetových daňových přiznání.

Měl to být signál pro podnikatele, že se na finančních úřadech setkají se vstřícnějším přístupem. Dvě pozitivní změny, které měly firmám a živnostníkům usnadnit placení daní, však nakonec skončily u ledu.

První z nich měla umožnit podnikatelům platit na finančních úřadech kartou. Stát tak chtěl alespoň trochu dohnat velké zpoždění, které v bezhotovostních platbách nabral za soukromým sektorem. A umožnit podnikatelům platit tak, jak jsou zvyklí.

Testování se nekonalo

V letošním roce se mělo placení kartou testovat na třech finančních úřadech. Ani k tomu však nakonec nedošlo. „Po provedení detailní analýzy projektu placení kartou na finančních úřadech došla Finanční správa ještě před spuštěním zkušebního provozu k závěru, že není možné cíle projektu zcela naplnit. Proto projekt nebyl realizován,“ potvrzuje Petra Petlachová, mluvčí Generálního finančního ředitelství.

Změna podle ní neodstartovala především z finančních důvodů. „Bylo by to drahé a jako alternativa stávajících bezhotovostních plateb značně diskutabilní,“ doplňuje Petra Petlachová. Platební terminály na finančních úřadech by podle ní sloužily jen malému počtu podnikatelů.

„V loňském roce bylo bezhotovostně hrazeno 99,26 procenta všech příchozích plateb,“ konstatuje Petra Petlachová. Dalších 0,14 procenta připadalo na platby složenkami a hotovostně se na finančních úřadech platilo jen 0,6 procenta plateb. Zavedení platby kartou loni podnikatelům slíbila náměstkyně ministra financí Simona Hornochová. Po půlročním testování a jeho vyhodnocení měla být tato možnost zavedena na nejvytíženějších finančních úřadech.

Platební tlačítko nepřibylo

Druhou změnou, kterou ministerstvo financí avizovalo, bylo zavedení platby elektronického daňového přiznání kartou on-line. Ta se měla uskutečňovat přes platební bránu podobně, jako se platí třeba v internetových obchodech. V aplikaci pro elektronická daňová přiznání se tak letos mělo objevit nové, „platební tlačítko“.

Ovšem ani tohoto zlepšení se podnikatelé nakonec nedočkali. „Platební tlačítko nebylo realizováno,“ konstatovala Petra Petlachová. Jestli bude zavedeno v příštím roce, nebo se v elektronickém daňovém přiznání neobjeví vůbec, neupřesnila.

Rozšíření možností bezhotovostních plateb mělo být součástí celkové snahy ministerstva financí rozšířit transparentní pohyby peněz. Právě hotovostní platby jsou totiž často využívány v rámci šedé ekonomiky spojené s daňovými úniky.

Navíc do budoucna měly ušetřit náklady spojené s provozem pokladen na finančních úřadech, jak personální, tak bezpečnostní. Poslední výhodou bezhotovostní platby, kterou ještě loni ministerstvo argumentovalo, mělo být snížení rizika přijetí padělků v rámci hotovostních plateb.

Představení tohoto plánu předcházela složitá jednání se společnostmi vydávajícími platební karty. Na rozdíl od běžných transakcí totiž neměly dostávat provize z uskutečněné platby. Kvůli záměrům ministerstva tak musely karetní firmy upravit svůj běžný obchodní model. Poplatek za službu by jim mělo proplatit přímo ministerstvo.

„Odložení záměru je škoda. Jedním z atributů dobré daňové správy je takzvaný klientský přístup, tedy vstřícný vztah k poplatníkům, kteří jsou rozhodnuti dostát svým daňovým povinnostem. Vedle dnes obvyklého placení pomocí příkazu k bezhotovostnímu převodu, nejpohodlněji prostřednictvím internetového bankovnictví, což poplatníkům šetří čas a peníze, by placení kartou přímo na finančních úřadech zvýšilo komfort těm, kteří jsou dosud zvyklí hradit daně na finančních úřadech hotovostně,“ říká Vladimír dlouhý, prezident Hospodářské komory.

„Již dnes je řada obecních úřadů v ČR nebo na Slovensku vybavena platebními terminály, díky čemuž na těchto úřadech lidé zaplatí správní poplatky spojené například s agendou při vydávání občanských nebo řidičských průkazů nebo v oblasti komunálního odpadu,“ podotýká Vladimír Dlouhý.

„Nevidím proto důvod, proč by také finanční, a nakonec i celní úřady nemohly přistoupit k podobnému kroku, díky kterému i ony samy ušetří čas na přepážkách počítáním hotovosti. Navíc věřím, že by se daly vysoutěžit takové podmínky provozu terminálů, aby to státní rozpočet příliš nestálo,“ dodává.

Stát a veřejné instituce v on-line platbách nabraly velké zpoždění za soukromou sférou. Přitom možnost hradit platby elektronicky, namísto platby hotovosti v pokladnách nebo kupování různých kolků, by výrazně omezila stres podnikatelů v kontaktu s úřady. Současný systém plateb je totiž spojen s omezenými úředními hodinami a často také s frontami.

Dalibor Dostál

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek