Ministerstvo hospodářství Albánie nabízí podnikatelům nevyužité objekty státu

2. 12. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Ministerstvo hospodářství Albánie nabízí podnikatelům nevyužité objekty státu Albánské ministerstvo hospodářství nabízí k využití podnikatelům objekty a pozemky vlastněné a nevyužité státem za symbolické jedno euro. Tato aktivita albánské vlády je jednou z forem podpory i menších zahraničních firem při jejich investování do albánské ekonomiky a také snahou vlády podpořit vytváření nových pracovních míst.

Budovy a pozemky, z nichž některé nejsou státem využívány již několik let, se nacházejí ve 12 regionech Albánie. Zájemci musí ministerstvu hospodářství předložit podnikatelský záměr, který mj. obsahuje rovněž hodnotu investice a počet předpokládaných zaměstnanců. Aktuálně ministerstvo posuzuje čtyři takové projekty a dalších několik firem projevilo zájem o bližší informace. S dotazem a k získání detailních informací a podmínek se mohou firmy obracet přímo na ministerstvo, popř. na Albánskou agenturu investičního rozvoje (AIDA). Od listopadu 2016 by měl být přehled volných objektů státního majetku k využití na stránkách AIDA.

K dnešnímu dni bylo podepsáno mezi albánskými institucemi a podnikateli 21 kontraktů na pronájem. Celková hodnota investic dosud činí podle ministerstva hospodářství 25 mil. EUR a v nových podnicích je zaměstnáno okolo 3 tis. lidí. Jedná se o podniky na zpracování rud, textilní podniky, jedna z firem vyrábí pelety z dřevní hmoty k vytápění. Albánská vláda kontrakty, zejména ty, které zavazují podnikatele k jistým investicím, monitoruje a v případě nesplnění smluvních podmínek je může v krajním případě vypovědět.

V jednom případě se tak již stalo, když albánské ministerstvo energetiky odebralo v říjnu 2016 licenci na provoz chromových a měďných dolů v Kalimashi a Vllaha společnému Turecko-čínskému podniku Kurum Holding a vrátilo ji albánskému státu. Důvodem bylo mimo jiné neplnění investičních závazků společností Kurum.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Tiraně (Albánie). Autor: Svatopluk Opěla, vedoucí obchodně ekonomického úseku.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek