Ministerstvo průmyslu a obchodu podpoří technické vzdělávání v Olympijském parku na Lipně

5. 8. 2016 | Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)

motiv článku - Ministerstvo průmyslu a obchodu podpoří technické vzdělávání v Olympijském parku na Lipně V pátek 5. srpna se v jižních Čechách otevřel návštěvníkům Olympijský park Rio – Lipno 2016. Na akci, která chce pobavit návštěvníky především sportovním vyžitím a olympijskou atmosférou, se aktivně účastní i Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Po obou březích Lipenské přehrady mohou zájemci vyzkoušet na padesát druhů nejen olympijských sportů. V areálu jsou nainstalovány velkoplošné obrazovky s přímými přenosy všech klání, kde českému týmu půjde o medaile. Návštěvníci mají do olympijského parku vstup zdarma.

Ministerstvo průmyslu a obchodu se rozhodlo zapojit do olympijského parku vytvořením prostoru pro podporu tuzemského technického vzdělávání. Stánek MPO je k dispozici školám technického zaměření pro jejich prezentace. Součástí expozice budou technické práce studentů jako interaktivními exponáty, jejichž funkčnost si může každý vyzkoušet. Připraveny jsou ukázky výroby předmětů technologií 3D tisku, svářecí trenažér, laserový simulátor střelby, ultrasonický radar, trenažery kol na výrobu elektřiny, zdravotnická měřící technika či tříkolka Trike.  

Expozice byla připravena ve spolupráci s pěti jihočeskými středními a vysokými školami:

  • Vyšší odbornou školou, střední průmyslovou školou a střední odbornou školou řemesel a služeb ze Strakonic
  • Střední odbornou školou strojní a elektrotechnickou Velešín
  • Vysokou školou technickou a ekonomickou v Českých Budějovicích
  • Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích
  • Vyšší odbornou školou, střední průmyslovou školou automobilní a technickou z Českých Budějovic.

Do realizace akce se v roli koordinátora zapojil také Jihočeský vědeckotechnický park.

Ohlasy, komentáře ...

„Hned po zahájení k nám do stánku zavítaly první desítky či spíše stovky návštěvníků, většinou mladí lidé a rodiny s dětmi. Za pátek jich prošlo branami olympijského parku sedm a půl tisíce a v sobotu dalších téměř sedmnáct tisíc, takže zájem i o náš technologický park je veliký,“ říká projektová manažerka Technologického parku MPO Věra Zelinková. Jedním z prvních návštěvníků byl v pátek i náměstek ministra průmyslu a obchodu Karel Novotný.

„K tomu, abyste mohli sportovat, vlastně stačí pouze postavit se před obrazovku se senzorem a pak už musíte zapojit svou hlavu, ruce a nohy a vlastně celé tělo. Je to ideální způsob, jak mladým lidem představit možnosti techniky, ukázat, že technologie nemusí být nudné, a zároveň je pořádně rozhýbat,“ říká Miroslav Vovesný z Projektového a inovačního centra VŠTE, které v parku představuje i 3D tiskárnu, kde se tisknou třeba funkční píšťalky pro sportovní rozhodčí.

„Laserový simulátor střelby z pistole je tichý a přitom přesný pomocník pro nácvik střelby a základních střeleckých návyků. Podle reakcí návštěvníků je s ním ale i velká zábava. Jsme tu svědky malých rodinných miniturnajů, protože samozřejmě započítává i výsledky jednotlivých střelců,“ dodává s úsměvem Milan Timko, ředitel Střední odborná školy strojní a elektrotechnické z Velešína.

„Na výrobu trenažerů kol pro výrobu elektřiny použili naši studenti rámy z vyřazených jízdních kol a samozřejmě svoje znalosti. Když chcete, aby svítila žárovka, musí se šlapat pokud možno konstantně, na roztočení ventilátoru je potřeba trochu více šlápnout do pedálů. Trenažer vám naměří, kolik jste vyrobili elektřiny, kolik byste ujeli kilometrů, jakou rychlostí, i co tento pohyb dělá s vaším tlakem,“ představuje „svítící kola“ učitel odborných předmětů VOŠ, SPŠ a střední odborné školy řemesel a služeb ze Strakonic Vladimír Kocourek.


Redakčně upravená tisková zpráva MPO.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek