Ministerstvo zvažuje změny v paušálech. Pomohly by těm nejmenším

19. 4. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Dvou klíčových změn se možná v příštím roce dočkají osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Ministerstvo financí chce podle Andreje Babiše vrátit slevy na manželku a děti těm živnostníkům, kteří při placení daně z příjmu uplatňují výdajové paušály. Zároveň ale hodlá výrazně omezit počet podnikatelů, již mohou paušály využívat.

S novinkou z dílny ministra financí souhlasí lidovci, kteří vždy požadovali slevy na manželku či děti pro všechny OSVČ. Proti jsou zatím sociální demokraté. Andrej Babiš chce svůj plán ve vládě prosadit – a to přesto, že kvůli němu přijde stát o miliardy z daní.

Opětovné zavedení slev pro plátce, kteří využívají paušály, by pro státní kasu znamenalo ztrátu zhruba dvou a půl miliardy ročně.

Jak tento deficit vykompenzovat? Místopředseda vlády navrhl, aby mohli zmíněnou výhodu využívat pouze skutečně drobní žvinostníci, jejichž roční příjmy nepřesáhnou miliion korun. Dosud byl strop pro paušály na dvou milionech ročních příjmů. 

Babiš trvá na tom, že jsou oba návrhy neoddělitelné. „Oba návrhy jdou dohromady. Když nebude zastropování, nebude sleva,“ řekl ministr v dubnu deníku Hospodářské noviny. Zástupcům KDU-ČSL se zdá tento kompromis přijatelný, zbývá ještě přesvědčit třetího koaličního partnera.

Miliardová náplast

Kvůli zmíněné novince by OSVČ vydělávající 1 až 2 miliony korun ročně, zaplatily na jaře 2017 výrazně vyšší daně než letos. Tak by se Babišovi podařilo díru v rozpočtu alespon částečně zalepit. Stát by podle odhadů vybral na dani z příjmu fyzických osob zhruba o miliardu korun více.

Změny v paušálech od roku 2005
Typ podnikání od roku 2010 rok 2009 2005 – 2008
Zemědělská a lesní výroba 80 % 80 % 80 %
Řemeslné živnosti 80 % 80 % 60 %
Ostatní živnosti 60 % 60 % 50 %
Svobodná povolání (lékaři, daňoví poradci…) 40 % 60 % 40 %
Příjmy z nájmu dle § 9 30 % 30 % 30 %

Osmdesátiprocentní paušál ještě v letošním danovém přiznání řemeslníci uplatnili v případě, že dosáhli na roční příjmy do dvou milionů korun. Maximálně si tedy od daňového základu odečetli 1 600 000 korun. Podle Babišova návrhu se strop sníží na  milion korun a ti, co za rok vydělají milion, dosáhnou na nejvyšší možný odpočet ve výši 800 tisíc. Pokud by ale byl váš roční příjem například 1,1 milionu korun, příští rok už byste na výdajích neušetřili ani korunu.

Stejná pravidla mají platit i u živnostníků, již uplatnují šedesátiprocentní paušál. Ti nově odečtou nejvíce 600 tisíc korun. Pro ty, kdo působí ve svobodném povolání a odečítají si paušálně čtyřicet procent, by platil rovněž milionový limit a logicky by se jim od roku 2017 daňový základ snížil nejvýše o 400 tisíc korun.

Podle daňového poradce ze společnosti KODAP Vlastimila Sojky mají být daňové paušály určené skutečně jen drobným živnostníkům. Hranice jednoho milionu korun se mu jeví jako vhodná.

„Největším problémem paušálních výdajů je to, že vytlačují zaměstnance do pseudopodnikatelské sféry. Švarcsystém přináší tržní deformaci. Na jedné straně vysoké sociální odvody platí konzervativnější podniky, které s kontrolními orgány nechtějí riskovat diskuse o porušování pracovního práva a obávají se sankcí. Na druhé straně ti, kdo se na rizika neohlížejí a díky tomu konkurují nižšími náklady. Navíc jsou „nepraví podnikatelé“ zbaveni ochrany pracovního práva,“ doplnil Sojka.

Máte děti? Ušetřili byste výrazně

Až do roku 2010 se výdajové paušály postupně navyšovaly. Díky tomu jsou v současnosti nástrojem, s jehož pomocí mohou mnohé OSVČ výrazně ušetřit na dani z příjmu i sociálním a zdravotním pojištění. Jejich výhodou je i administrativní jednoduchost a úspora času při vyplňování daňových přiznání.

Tento nástroj stále využívá zhruba půl milionu poplatníků. Po Babišových změnách by sice tento počet výrazně klesl, ale ti, co mají rodinu a vydělavají do milionu korun ročně, by si výrazně polepšili.

V současnosti je sleva na děti měsíčně 1117 korun na prvního, 1317 Kč na druhého potomka a 1417 korun na třetí a každé další dítě.

Příkladem živnostníka, kterému by návrh správce státní kasy vyhovoval, může být pan Novák, který za rok 2015 vydělal milion korun a jenž se svou ženou vychovává tři děti. Ten letos odečetl 600 tisíc korun (60 procent z 1 milionu), základ jeho daně z příjmu byl tedy 400 tisíc a samotná daň 15 procent z této částky, tedy 60 tisíc korun. Sleva na poplatníka představuje 24 840 Kč, slevu na manželku ani děti ještě uplatnit nemohl. Bernímu úřadu tedy zaplatil daň 35 160 korun.

Příští rok už by podle Babišova plánu využil rovněž slevu na manželku (24 840 korun) a daňové zvýhodnění na tři nezletilé potomky (46 212 korun). Do státní kasy by tedy při stejném výdělku neodvedl ani korunu.

Pro desetitisíce živnostníků by novela zákona přinesla úsporu až několika desítek tisíc korun ročně, pro ty, co vydělávají od jednoho do dvou milionů by ovšem znamenala daleko vyšší finanční zátěž.

Jakub Procházka

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek