Ministr financí oznámil další zvyšování daní a omezování státních výdajů v JAR

2. 11. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Ministr financí oznámil další zvyšování daní a omezování státních výdajů v JAR U příležitosti tradičního parlamentního exposé v polovině finančního roku uvedl ministr financí Pravin Gordhan dne 26. října 2016, že země se nachází na politické a ekonomické křižovatce. Hospodářskou situaci v letošním roce označil za obzvláště obtížnou, přičemž specificky uvedl snižování ekonomického růstu, největší sucha za posledních několik desítek let, zvyšování ceny potravin, růst nezaměstnanosti a existenční problémy řady firem a domácností.

Ministr oznámil, že předpokládaný růst HDP v letošním roce bude pouhých 0,5 % a 1,7 % v roce příštím. Výběr daní ve stávajícím finančním roce bude o 23 mld. ZAR (cca 41 mld. Kč) nižší, než bylo v rozpočtu plánováno, což si vyžádá nárůst daňového zatížení v roce 2017/2018 o 28 mld. ZAR (cca 50 mld. CZK) a dalších 15 mld. v roce následujícím.

Do roku 2020 by se schodek státního rozpočtu měl snížit ze stávajících 3,4 % na 2,5 % HDP a státní dluh stabilizovat na 48 % HDP. Výdaje by měly být sníženy a zastaveno další bobtnání státní správy, jejíž stav narostl podle ministra mezi lety 2006 a 2011 o 20 %. Zvýšeny by naopak měly být investiční výdaje a to na 900 mld. ZAR během dalších tří let, zejména v energetice, dopravě a telekomunikacích.

Státní energetická společnost Eskom bude vládou pověřena k rozšíření jaderné energetiky, v oblasti obnovitelných zdrojů energie ministr Gordhan předpokládá příliv investic ve výši 58 mld. ZAR. Varoval také před možným snížením mezinárodního úvěrového ratingu země na spekulativní úroveň, což by podstatně zvýšilo náklady na obsluhu státního dluhu.

Jednou z mála dobrých zpráv pro jihoafrickou ekonomiku tak je pokles schodku obchodní bilance, která za prvních 9 měsíců roku 2016 činila 9,95 mld. ZAR (ve srovnání s 37,19 mld. ZAR ve stejném období roku 2015). V meziročním srovnání se export zvýšil o 10,1 % a import poklesl o 6,6 %.

Projev ministra Gordhana byl ostře sledován nejen kvůli složité ekonomické situaci v zemi, ale i obvinění ze zpronevěry, kterou proti němu vznesl generální prokurátor Abrahams. V tomto kroku mnozí spatřovali snahu prezidenta Zumy a části vládnoucího Afrického národního kongresu snahu zbavit se ministra, který se snaží bránit plýtvání ve státních firmách a omezovat výdaje v roce, kdy stranu čeká volební kongres a blíží se parlamentní volby.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Pretorii (Jihoafrická republika). Autoři: Lauren Moses a Luboš Veselý.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek