Ministr Jan Mládek podpořil české exportéry na česko-kazašském energetickém sympóziu v Táboře

26. 5. 2016 | Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)

motiv článku - Ministr Jan Mládek podpořil české exportéry na česko-kazašském energetickém sympóziu v Táboře V Táboře se dne 25. května 2016 uskutečnilo česko-kazašské sympozium „Zkušenosti České republiky z využívání technologií pro výrobu ekologicky čisté energie, technologií a materiálů šetřících spotřebu elektrické energie, tepla a pohonných hmot“.

Partnery několika desítek českých energetických firem a podniků, zabývajících se výrobou energie a zařízení pro energetiku a teplárenství, technologií a materiálů šetřících spotřebu energie, bank a pojišťoven, byli zástupci kazašské vlády, především ministerstva energetiky, kazašských firem a organizátoři mezinárodní výstavy EXPO 2017. To se příští září uskuteční právě v hlavním městě Kazachstánu Astaně a jeho hlavním tématem je „ENERGIE BUDOUCNOSTI“.

V diskuzním panelu vystoupili zástupci více než dvou desítek firem a škol, například JE Temelín, společnosti ŠKODA Praha, MOTOR-JIKOV GROUP či Vysoké školy technické a ekonomické v Č. Budějovicích. Skupina kazašských odborníků v rámci konference navštívila firmy Brisk Tábor a MAVEL Benešov, která již v Kazachstánu realizuje dodávky turbín pro hydroelektrárny.

Konferenci zahájil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. „Naši podnikatelé dnes představili kazašským partnerům řadu námětů a konkrétních technologií. Umíme vyrobit a dodat vysoce účinné kotle a kotelny, turbíny, generátory, technologie pro větrné a vodní elektrárny, biostanice a další zařízení pro ekologizaci provozů. Za důležité považuji to, že umíme technologie nejen vyrobit, ale že jsme připraveni i v oblasti financování a ochrany investic v rámci naší proexportní politiky podporovat,“ uvedl ministr Jan Mládek.

Velvyslanec Kazachstánu v ČR Serzhan Abdykarimov hovořil o rozvíjející se spolupráci i v oblasti regionů a také osobně podpořil začínající spolupráci mezi Kyzlorodskou oblastí Kazachstánu a Jihočeským krajem. Vedoucí delegace Ministerstva energetiky Kazachstánu pro spolupráci s ČR Vladimír Kljakin hovořil o potřebách, které kazašský energetický a teplárenský sektor v současné době má, a jež by mohly být pro české podniky dobrou příležitostí.

Konkrétní projekty již realizuje Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích, která již s MPO spolupracuje v oblasti státní energetické koncepce.

„Domluvili jsme již spolupráci s technickou univerzitou v Karagandy. Předpokládáme nejen výměnu studentů a akademických pracovníků, ale především společné výzkumné projekty v technických disciplínách,“ uvedl rektor VŠTE Marek Vochozka.

Podle moderátora konference, předsedy představenstva Konsorcia „CZET – české energii šetřící technologie“ Zdeňka Zbytka, byla táborská konference prvním důležitým krokem pro nastartování aktivní spolupráce obou zemí nejen v oblasti energetiky.

Ve čtvrtek 26. května 2016 se na MPO uskuteční zasedání pracovní skupiny pro česko-kazašskou spolupráci v oblasti energetiky. Odborníci obou zemí budou jednat především o dodávkách ropy a konkrétních otázkách v oblasti teplárenství a energetiky a možnostech český expertů a firem etablovat se na jaderného programu Republiky Kazachstán.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek