Ministr Jan Mládek v Teheránu otevírá dveře českým podnikatelům

18. 1. 2016 | Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)

motiv článku - Ministr Jan Mládek v Teheránu otevírá dveře českým podnikatelům Prohloubení vzájemné hospodářské a průmyslové spolupráce je hlavním tématem čtyřdenní pracovní návštěvy Íránu ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka. Do Teheránu přivezl i více než šedesátičlennou podnikatelskou misi organizovanou Svazem průmyslu a dopravy ČR.

Shodou okolností to byla právě neděle 17. ledna 2016, která se pro Írán stala tzv. Implementation Day, jímž začíná uvolňování několikaletých sankcí. V návaznosti na podpis dohody o íránském jaderném programu v červenci loňského roku a následném potvrzení ze strany Mezinárodní agentury pro atomovou energii v polovině prosince 2015, že Írán splnil požadavky loňské dohody s velmocemi, ukončila MAAE platnost všech svých sankčních opatření.

Česká delegace jednala s prezidentem Teheránské obchodní a průmyslové komory Masoudem Khansárím, na které navázalo česko-íránské podnikatelské fórum. Při této příležitosti ministr Mládek blahopřál íránským partnerům k Implementation Day a vyjádřil naději, že uvolňování sankcí přispěje k dalšímu rozvoji vzájemných vztahů i k nárůstu obchodní výměny.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák a předseda představenstva Česko-Slovensko-Íránské obchodní komory Jan Kavan podepsali memoranda o spolupráci s Teheránskou obchodní a průmyslovou komorou. V rámci podnikatelského fóra zaměřeného na výměnu informací o investičních a obchodních příležitostech, které se nyní díky Implementation Day významně otevírají, podepsal zástupce společnosti Zetor Tractors Milan Mackovich s Todak Tiz Tabríz dohodu o dodávce 250 traktorů do Íránu.

V Teheránu Jan Mládek jednal s íránským ministrem průmyslu, obchodu a hornictví Mohammadem Rezou Nematzádem. Íránská ekonomika patří k nejzajímavějším podnikatelsko-investičním teritoriím posledních let. Jan Mládek svému íránskému partnerovi potvrdil zájem České republiky na pokračování tradiční hospodářské spolupráce. České výrobky se v Íránu navíc těší výborné pověsti.

„Možnosti spolupráce vidíme především v oblasti energetiky, infrastruktury, strojírenství, bankovnictví nebo informačních a komunikačních technologiích,“ řekl český ministr.

Íránský ministr Mohammad Reza Nematzáde v reakci na informace od české strany navrhl sestavení tzv. cestovní mapy, která bude specifikovat konkrétní projekty.

S ministrem energetiky Hamidem Chitchianem hovořili Jan Mládek a další členové české delegace především o možnostech spolupráce v energetice a vodním hospodářství. Íránská strana navrhla spolupráci zejména při výstavbě energetických zdrojů a posílení národní přenosové soustavy. Ve vodohospodářské oblasti by uvítala vyhledávání zdrojů pitné vody, její úpravě a čištění odpadních vod. „Ve všech těchto oblastech máme co nabídnout,“ řekl ministr Mládek.

Na nedávnou návštěvu Asociace podniků českého železničního průmyslu v Teheránu navázalo také jednání Jana Mládka s ministrem dopravy Abbásem Akhundím. Česká strana podpořila zájem společnosti Moravia Steel podílet se na propojení železničního koridoru z íránského města Rasht do ázerbájdžánské Astary. Moravia Steel se ostatně už připravuje výstavbu trati na ázerbájdžánské straně.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek podepíše mezivládní Dohodu o hospodářské spolupráci s íránským ministrem financí a ekonomiky Alím Tájebníjou. „Dohoda předpokládá mj. založení smíšené česko-íránské komise pro hospodářskou spolupráci, která bude pravidelně projednávat otázky společného zájmu,“ uvedl Jan Mládek. Dodal, že jde např. o zajištění přístupu k veřejným zakázkám.

Na programu je také otevření teheránské kanceláře agentury CzechTrade, která bude k dispozici českým exportérům. „Spolupráci s Íránem chceme rozvíjet na bázi vzájemného respektu,“ uvedl ministr v souvislosti se skutečností, že Írán je nejen velkým osmdesátimiliónovým trhem, ale také „docela složitou zemí“.

V Teheránu se delegace setká také s viceprezidentem Alím Akbarem Sálehím, ministrem ropy a plynu Bidžánem Námdarem Zangáním a dalšími členy vlády. Čtyřdenní návštěvu pak Jan Mládek ukončí krátkým pobytem v Tabrízu.

Ministr navšítvil v Tabrízu strojírenský komplex Machine Sazi, který stavěli Čechoslováci

Česko-íránské podnikatelské fórum, jednání s generálním guvernérem provincie Východní Ázerbájdžán Esmailem Dzabarzadem a návštěva strojírenského závodu Machine Sazi v Tabrízu byly hlavními body čtvrtého dne pracovní cesty ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka do Íránské islámské republiky.

Podnikatelské fórum bylo vynikající příležitostí k prezentaci českých podniků potenciálním partnerům v íránské provincii Východní Ázerbájdžán. Írán nabízí po letech mezinárodní izolace obrovské příležitosti a o setkání s našimi podnikateli byl velký zájem,“ uvedl ministr Jan Mládek po svém vystoupení na česko-íránském podnikatelském fóru v Tabrízu.

Více než šedesátičlenná česká delegace představila na podnikatelském fóru své aktivity především v oblastech strojírenství, stavebnictví, zdravotnictví, důlního, těžebního a ropného průmyslu, dopravy a vodního hospodářství.

Tabríz je centrem íránské provincie Východní Ázerbájdžán, ležící na severovýchod od Teheránu. Zástupci českých firem tu společně s ministrem Janem Mládkem navštívili strojírenský podnik Machine Sazi. Na výstavbě a vybavení tohoto výrobce obráběcích strojů a zařízení se podílelo někdejší Československo. Společnost Machine Sazi je dosud zřejmě jediným průmyslovým komplexem tohoto typu nejen v Íránu, ale i na Středním východě. Kvůli dlouhodobé mezinárodní izolaci Íránu vybavení továrny zastaralo a české společnosti by se nyní mohly podílet na jeho obnově.

Na závěr pobytu jednal ministr Jan Mládek o možnostech spolupráce s generálním guvernérem provincie Východní Ázerbájdžán Esmailem Dzabarzadem.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek