Ministr Mládek otevře v Íránu kancelář CzechTrade a podepíše Dohodu o hospodářské spolupráci

15. 1. 2016 | Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)

Čtyřdenní pracovní cestu do Íránu zahájí ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek v sobotu 16. ledna. Bude ho doprovázet více než 60členná podnikatelská mise organizovaná Svazem průmyslu a dopravy ČR (SPD) v čele s jeho prezidentem Jaroslavem Hanákem. Ministr v Teheránu mimo jiné otevře kancelář agentury CzechTrade, která bude k dispozici českým exportérům.

Mezi šedesátičlennou podnikatelskou delegací jsou zástupci českých firem především z oborů hutnictví, energetiky, farmacie, logistiky, dopravní infrastruktury a bankovnictví.

„Íránská ekonomika patří díky uvolňování z mezinárodní izolace k nejzajímavějším podnikatelsko-investičním teritoriím posledních let,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Ministr podepíše se svým protějškem ministrem hospodářství a financí Ali Tayebniou mezivládní Dohodu o hospodářské spolupráci, která bude dalším mezníkem pro rozvoj ekonomických vztahů. Dohoda umožní založit Smíšenou komisi pro hospodářskou spolupráci, jejímž hlavním cílem bude podpora rozvoje vzájemných obchodních a ekonomických vztahů.

S ministrem Mládkem odlétá do Íránu také vedoucí zahraniční kanceláře Filip Tůma z agentury CzechTrade, který bude zajišťovat pomoc českým exportérům. „Jde o posílení o odborníka na zahraniční obchod v jednotné zahraniční síti, který bude mít na starosti vytváření podmínek pro hledání kontaktů a partnerů pro české firmy, které mají zájem rozvíjet zahraniční obchod s Íránem,“ řekl ministr Mládek.

„Pro české exportéry se otevírá 80milionový íránský trh, na němž mají české produkty historicky velmi dobré jméno. Proto je důležité, aby tam byl pro vývozce k dispozici expert na zahraniční obchod,“ dodal.

„Máme vytipované klíčové obory v teritoriu. Patří mezi ně stavebnictví, zdravotnictví, strojírenství a v neposlední řadě ropný průmysl. České firmy mohou využít k prezentaci svých produktů společný stánek již na dubnovém stavebním veletrhu Project Iran 2016, květnových veletrzích Iran Oil Show a Iran Heath International Exhibition a na říjnovém strojírenském veletrhu Tehran International Industrial Fair,“ poznamenal Filip Tůma.

Obnova a rozvoj obchodní a ekonomické spolupráce

Ministr bude Teheránu jednat se členy íránské vlády a setká se s viceprezidentem Íránské islámské republiky Alím Akbarem Sálehím, který současně vede Íránskou organizaci pro atomovou energii. Hlavní náplní rozhovorů bude obnova a rozvoj obchodní a ekonomické spolupráce mezi Českou republikou a Íránem.

Je nač navazovat. Delegace se totiž na závěr cesty zastaví v Tabrízu ležícím severozápadně od Teheránu, v provincii zvané Východní Ázerbájdžán, kde navštíví továrnu Machine Sazi. Na výstavbě a vybavení tohoto výrobce obráběcích strojů a zařízení se podílelo někdejší Československo.

Společnost Machine Sazi je dosud zřejmě jediným průmyslovým komplexem tohoto typu nejen v Íránu, ale i na Středním Východě. Kvůli dlouhodobé mezinárodní izolaci Íránu vybavení továrny zestárlo a české společnosti by se nyní mohly podílet na jeho obnově.

Redakčně upravená tisková zpráva MPO

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek