MPO pomáhá českým podnikatelům vstoupit na gruzínský trh

16. 12. 2015 | Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)

motiv článku - MPO pomáhá českým podnikatelům vstoupit na gruzínský trh Setkání českých firem s velvyslancem Gruzie v České republice Zaalem Gogsadzem se uskutečnilo dne 16. prosince 2015 na Ministerstvu průmyslu a obchodu. Mezi hlavní témata patřily především možnosti realizace již rozjednaných podnikatelských projektů a nabídka nové obchodní spolupráce ze strany dvou desítek podnikatelů, kteří se kulatého stolu zúčastnili.

České společnosti měly v rámci kulatého stolu prostor pro prezentaci svých aktivit v Gruzii, a to jak úspěšně realizovaných projektů, tak chystaných. Mohly se také obrátit s žádostí o podporu v rámci ekonomické diplomacie na gruzínské představitele i Ministerstvo průmyslu a obchodu.

„Gruzínci jsou našimi tradičními obchodními partnery se shodnými názory na celou řadu mezinárodních, politických a ekonomických otázek. Stávající politické vztahy mezi oběma zeměmi jsou na velmi dobré úrovni, což je důležitý předpoklad pro rozvoj vzájemně výhodné hospodářské spolupráce,“ hodnotí ministr Jan Mládek.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek plánuje podpořit české podnikatele na pracovní cestě do Gruzie a Arménie, která se uskuteční začátkem příštího roku. Do zmíněných zemí ho doprovodí podnikatelská mise.

Jedním z nejzajímavějších projektů české podnikatelské sféry je plánovaná výstavba pivovaru Svijany v Gruzii, o které už asi rok jednají zástupci pivovaru. „Svijany jsou čerstvé, nepasterované pivo, které lze obtížně exportovat do vzdálených zemí, proto jsme zvolili variantu, že bychom tam postavili nový závod,“ sdělil předseda představenstva pivovaru Svijany Tomáš Kučera. „Gruzie je kolébka vína a lidé jsou tam na kvalitu alkoholických nápojů velmi citliví. Trh s pivem tam neustále roste, takže tam vidíme velkou příležitost,“ doplnil Kučera.

Teritoriálního kulatého stolu se zúčastnili mj. zástupci podnikatelských svazů a komor – Hospodářská komora ČR, Komora pro hospodářské styky se zeměmi SNS a Svaz průmyslu a dopravy. Na akci byly rovněž přítomny proexportní instituce ČEB a EGAP, které nabízejí společnostem zainteresovaným v tomto teritoriu svou podporu při obchodních nebo investičních projektech.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek