Ministr podpořil na Mezinárodním strojírenském veletrhu česko - indické obchodní vztahy

11. 10. 2017 | Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)

motiv článku - Ministr podpořil na Mezinárodním strojírenském veletrhu česko - indické obchodní vztahy Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček v rámci svého druhého pracovního dne na 59. Mezinárodním strojírenském veletrhu Brno jednal s vedením indické delegace v čele se státním ministrem pro hospodářství C. R. Chaudharym. Představil možnosti českého průmyslu na Česko – indické fórum a zúčastnil se tradičního Dne Slovenské republiky.

Hlavní partnerskou zemí letošního ročníku přehlídky je Indie s více než osmdesáti vystavovateli. Při té příležitosti uspořádal Svaz průmyslu ČR a Svaz průmyslu Indie Česko – indické fórum, v jehož úvodu hovořil ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček. „Indie patří mezi naše nejdůležitější obchodní partnery v Asii. V loňském roce stoupl náš vývoz do Indie o 15 procent oproti roku 2015. Tento výsledek je nejúspěšnějším v historii. Je to země, zaznamenávající obrovský ekonomický rozvoj a s panem státním ministrem Chaudharym jsme hovořili o řadě možností pro další prohloubení našich vzájemných hospodářských vztahů,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček.

Česká republika vyváží do Indie především automobilové díly, obráběcí stroje, tiskařské stroje, zařízení pro výrobu energie, ložiska, telekomunikační zařízení, hutní, chemické, skleněné a papírové výrobky. Z Indie se k nám dováží převážně textilní a oděvní výrobky, farmaceutické výrobky, hutní produkty, elektronická zařízení, potraviny a koření.

S ohledem na ekonomický růst této země, státní programy a na množství prostředků, které indická vláda vynakládá do modernizace dopravní infrastruktury, budování nových průmyslových kapacit, posilování energetické infrastruktury či podpory vzdělávání, se českým firmám otevírají obrovské příležitosti.

V rámci odpoledního programu druhého dne programu 59. Mezinárodního strojírenského veletrhu Brno se náměstek ministra pro export Vladimír Bärtl zúčastnil exportní konferenci věnující se obchodním vztahům s Velkou Británií. Tato země je čtvrtým největším obchodním partnerem Česka. Hlavním tématem konference byl brexit, kdy se Evropská unie poprvé ve své historii potýká s odchodem členského státu. „Naší prioritou je zachovat jednotu evropské sedmadvacítky. Nesmíme dopustit, aby kdokoli tuto jednotu nabourával neférovým či netransparentním jednáním. Jsem rád, že toto respektují i britští představitelé,“ uvedl náměstek Vladimír Bärtl.

Upozornil také, že v případě budoucích obchodních vztahů s Velkou Británii nebude možné některým překážkám zabránit. A to zvláště těch, které vyplývají z prostého faktu, že Velká Británie odchodem z EU opouští vnitřní trh i celní unii, jakož i jurisdikci Soudního dvora EU. „Bude třeba si zvyknout na to, že o některé konkrétní výsady uplatňované na vnitřním trhu EU ve vztahu k Velké Británii i české podniky přijdou. České podniky již nebudou moci využívat zavedené unijní nástroje a naopak budou odkázány na nástroje bilaterální spolupráce,“ doplnil Vladimír Bärtl.

Odpolední program ministra Jiřího Havlíčka zahrnoval také návštěvu a vystoupení v rámci tradičního Slovenského národního dne. Stejně jako je Slovensko druhým největším obchodním partnerem České republiky, je na letošním 59. MSV i druhou nejpočetnější zahraniční vystavovatelskou zemí.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek