Ministr pro ekonomický rozvoj Kosova prezentoval prioritní projekty

19. 7. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Ministr pro ekonomický rozvoj Kosova prezentoval prioritní projekty Ministr pro ekonomický rozvoj Blerand Stavileci prezentoval dne 29. června 2016 akreditovaným diplomatům v Kosovu ekonomické rozvojové projekty zaměřené na rozvoj dopravní infrastruktury, energetiky, důlního sektoru, telekomunikací/IT technologií a zvyšování energetické účinnosti. Zajímavé příležitosti se otevírají pro české firmy zejména v připravovaných projektech v sektorech dopravní infrastruktury a energetiky.

K nejdůležitějším dopravním infrastrukturním projektům resortu patří dálniční propojení Prištiny na hranici s Albánií (v provozu od 2014) a do Makedonie (ve stavbě, plánované zprovoznění v roce 2018), dále připravovaný projekt železničního koridoru (Route 10) mezi hranicí se Srbskem na severu a Makedonií na jihu země a projekt železničního spojení Prištiny s letištěm. Dálnice z Prištiny na hranici s Albánií o délce 101 km byla dosud největší infrastrukturní projekt v Kosovu. Stavba byla realizována americko-tureckým konsorciem Bechtel-Enka, subdodávkami pro trhací práce se na ní podílela i česká firma Austin Detonator.

V sektoru energetiky se jako perspektivní příležitosti pro české firmy nabízí zakázky spojené s rekonstrukcí elektráren Kosovo A a Kosovo B a s výstavbou nové elektrárny Kosovo New/C.

Realizace projektu elektrárny Kosovo New/C postupně pokračuje. V prosinci 2015 bylo podepsáno Memorandum o porozumění s americkým investorem Contour Global. V současné době probíhá vyjednávání a příprava smluv, připravují se výběrová řízení na jednotlivé zakázky a dolaďuje se finanční zajištění projektu. Pro elektrárnu Kosovo B byla v březnu 2016 zadána Evropskou komisí upřesňující studie proveditelnosti na její rekonstrukci. Studie by měla navrhnout jak technické řešení, tak i možnosti financování.

Elektrárna Kosovo A je za hranicí životnosti, připravuje se postupné odstavování z provozu s možností udržení produkce dvou bloků, aby se zabránilo přechodnému nedostatku dodávek elektrické energie v době, než bude uvedena do provozu nová elektrárna Kosovo New/C.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Prištině (Kosovo). Autor: Mgr. Vítězslav Pur.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek