Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček v Kyjevě jednal s ukrajinskou vicepremiérkou

8. 6. 2017 | Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)

motiv článku - Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček v Kyjevě jednal s ukrajinskou vicepremiérkou Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček včera v čele dvacetičlenné podnikatelské delegace zahájil dvoudenní pracovní návštěvu Ukrajiny. Společně s ním vedou v Kyjevě jednání hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, viceprezident Hospodářské komory ČR Michal Štefl, generální ředitel Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) Jan Procházka a zástupci dalších pěti českých ministerstev.

jiri havlicek mpo ministerstvo prumyslu a obchodu kancelar jednaniMinistr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček včera v čele dvacetičlenné podnikatelské delegace zahájil dvoudenní pracovní návštěvu Ukrajiny. Společně s ním vedou v Kyjevě jednání hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, viceprezident Hospodářské komory ČR Michal Štefl, generální ředitel Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) Jan Procházka a zástupci dalších pěti českých ministerstev.

Ministr Jiří Havlíček se včera setkal s vicepremiérkou Ukrajiny pro evropskou a euroatlantickou integraci Ivannou Klympušovou-Cincadzeovou. Hovořili o vzájemné hospodářské spolupráci, která se po výrazném útlumu v minulých letech opět začíná rozvíjet, a situaci českých firem na ukrajinském trhu. Oba politici rovněž přivítali obnovení činnosti česko-ukrajinské Mezivládní komise, která se v Kyjevě po více než čtyřech letech od posledního zasedání uskuteční zítra.

„S paní vicepremiérkou jsme hovořili o tom, jak ještě více oživit vzájemné hospodářské vztahy a obchodní výměnu. Vloni došlo k podstatnému oživení obchodu, náš vývoz meziročně vzrostl o téměř 44 procent na více než 804 miliony euro a vzájemný obrat vzrostl o 15 procent na 1,5 miliardy euro. I letos zaznamenáváme příznivý vývoj, který souvisí se stabilizací ukrajinské ekonomiky. Nicméně naše firmy se na ukrajinském trhu stále potýkají s následky krize, s nízkou poptávkou či horší platební morálkou," uvedl ministr Jiří Havlíček.

„Ujistil jsem paní vicepremiérku, že Česká republika podporuje Ukrajinu v jejím transformačním procesu, avšak je nutné, aby byly nastartovány i reformy investičního a podnikatelského prostředí. Velmi bychom například uvítali garance za návratnost českých investic do ukrajinské infrastruktury," doplnil Jiří Havlíček.

Dnes se ministr Jiří Havlíček setká s ministrem hospodářského rozvoje a obchodu Ukrajiny Stepanem Kubivem a ministrem energetiky a uhelného průmyslu Ihorem Nasalykem. Vystoupí na Česko - ukrajinském podnikatelském fóru. Vyvrcholením pracovní cesty ministra Jiřího Havlíčka bude 7. plenární zasedání česko-ukrajinské Mezivládní komise pro hospodářskou, průmyslovou a vědeckotechnickou spolupráci a podpis závěrečného protokolu česko-ukrajinské mezivládní komise. Přípravu na dnešní plenární zasedání zahájily odborné pracovní skupiny již včera. Projednaly obchodně ekonomické vztahy, standardizaci a ochranu práv spotřebitelů, energetiku, průmysl a dopravu.

„Jsem rád, že se po více než čtyřech letech sejde mezivládní komise. Témat k jednání máme skutečně celou řadu, protože ekonomická krize a konflikt na východě Ukrajiny naše hospodářské vztahy významně poškodily. Vnímám konání mezivládní komise i jako přípravu ekonomické dimenze připravované cesty českého premiéra na Ukrajinu, která by se mohla uskutečnit v závěru letošního roku příští rok," doplnil ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek