Ministr zahraničí ČR navštívil Indii

22. 12. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Ministr zahraničí ČR navštívil Indii Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek navštívil ve dnech od 18. do 20. prosince 2016 Indii. V Dillí během oficiální návštěvy jednal s úřadujícím ministrem zahraničních věcí Mobasharem Jawedem Akbarem a s dalšími představiteli. Hlavními tématy byl další rozvoj obchodních vztahů, spolupráce v bezpečnostní oblasti a také příprava kontaktů na nejvyšší úrovni.

Ministři se rovněž dohodli, že budou jednat o zjednodušení v oblasti vízového styku a o policejní spolupráci a migraci. Oba také konstatovali, že významně posílily akademické a vědecké kontakty a velký potenciál existuje i v turistickém ruchu. Ministra Zaorálka v Indii doprovázela podnikatelská mise organizovaná Svazem průmyslu a dopravy ČR.

„Máme zájem nejen o české investice v Indii, ale zároveň o více indických investic v České republice. Už existuje několik úspěšných příkladů a můžeme nabídnout indickým investorům dobré podmínky,“ řekl Lubomír Zaorálek. „Pro české podnikatele vidíme v Indii obchodní a investiční potenciál v odvětvích jako jsou automobilový a dopravní průmysl, energetika i obnovitelné zdroje i těžba uhlí,“ dodal český ministr zahraničí.

Šéf české diplomacie se v Indii setkal i s ministrem těžkého průmyslu Babulem Supriyem, s ministryní obchodu a průmyslu Nirmalou Sitharamanovou a s dalšími představiteli. „Indický ministr těžkého průmyslu mi přislíbil účast nejméně 50 indických firem na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně v příštím roce,“ dodal ministr Zaorálek. Zahájil rovněž podnikatelské fórum organizované Konfederací indického průmyslu a Svazem průmyslu a dopravy ČR.

Indie je jedním z nejvýznamnějších obchodních partnerů České republiky v Asii. Celkový objem obchodu s Indií dosáhl v roce 2015 1,2 miliardy USD, přičemž český vývoz byl 0,55 miliardy USD a dovoz 0,65 miliardy USD. V letošním roce se obchod zvýšil o více než 10 %, a to na straně vývozu i dovozu.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek