Ministr Zaorálek okomentoval výsledky zahraničního obchodu

20. 3. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek se 14. března 2017 setkal s novináři, aby komentoval výsledky zahraničního obchodu za rok 2016 a seznámil média s plány na letošní rok v oblasti ekonomické diplomacie.

Foto ze setkání ministra zahraničních věcí s novinářiDenní vývoz České republiky dosáhl v průměru 10,89 mld. Kč. Před 10 lety to bylo o více než polovinu méně. Česká republika tak loni vyvezla zboží za 3 973 mld. Kč (nárůst o 2,31 % oproti roku 2015). Zpomalení tempa růstu exportu souvisí se zpomalením světového obchodu. Dle odhadu Světové obchodní organizace (WTO) by světový obchod v roce 2016 měl růst pouze o 1,7 %. Český export tedy rostl rychleji než světový obchod a výrazně tak přispěl k růstu české ekonomiky.

Ministr Zaorálek na setkání zdůraznil, že Ministerstvo zahraničních věcí má v rámci podpory exportu a ekonomické diplomacie co poskytnout a skutečně být fungující servisní organizací pro firmy, občany a instituce. Důkazem toho je zájem českých firem o proexportní služby ministerstva. Náměstek ministra Martin Tlapa doplnil, že je velmi rád, že se ministerstvu každoročně daří zvyšovat prostředky na ekonomickou diplomacii. Na rok 2017 je na projekty ekonomické diplomacie určeno zhruba 50 mil. Kč.

Navýšení prostředků bylo možné díky společnému financování s dalšími rezorty (Ministerstvo zemědělství, Ministerstvo obrany, Ministerstvo pro místní rozvoj, Ministerstvo průmyslu a obchodu, úřad místopředsedy vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavla Bělobrádka). Ministerstvo zahraničních věcí hraje v tomto případě roli zastřešující organizace, která aktivity koordinuje a tím mimo jiné předchází kompetenčním sporům.

Foto: MZV.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek