Ministr zemědělství ČR podpořil agrární spolupráci českých firem v Rostovské oblasti Ruské federace

20. 4. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Ministr zemědělství ČR podpořil agrární spolupráci českých firem v Rostovské oblasti Ruské federace Ministr zemědělství ČR M. Jurečka jednal o nových možnostech agrární spolupráce v Rostovské oblasti, jednom z nejvýznamnějších regionů Ruské federace. Na pracovní cestě ministra doprovázela početná delegace českých podnikatelů, kteří diskutovali o konkrétních projektech se svými ruskými partnery.

Program pracovní cesty, která se uskutečnila ve dnech 3.–5. dubna 2017, připravilo Velvyslanectví ČR v Moskvě, jehož zástupci se jednání rovněž zúčastnili. V rámci pobytu v Rostovu na Donu se ministr M. Jurečka sešel s 1. náměstkem gubernátora V. G. Gončarovem a s ministrem zemědělství K. N. Račalovským, kteří vyjádřili velký zájem o rozvoj spolupráce v agrární oblasti s českými společnostmi.

Ruská strana se zajímala např. o technologie pro zpracování obilí, výstavbu mléčných farem, pěstování zeleniny, produkci luštěnin a výstavbu logistických celků. Tyto směry budou podporovány dotacemi z regionálního i federálního rozpočtu s cílem zajištění soběstačnosti a případného následného exportu.

Ministr rovněž v rámci své cesty zahájil podnikatelské fórum, které organizovala Komora pro hospodářské styky se zeměmi SNS spolu se svým rostovským partnerem. České společnosti se zde prezentovaly svým ruským protějškům a následně proběhla rovněž B2B jednání mezi představiteli jednotlivých podnikatelských subjektů obou zemí. Z české strany se podnikatelské mise zúčastnily tyto společnosti: Brunthaller, Zimatechnik, MORAVOSEED, CHOVSERVIS, Czech Breeding Services, KOVOBEL, PKD, BEDNAR FMT, STS Olbramovice, Agro Royal, SEVEROFRUKT, SHR Martin Pyzsko, Mach Drůbež a rovněž zástupci českých státních institucí ČEB a EGAP.

Během všech jednání v průběhu pracovní cesty si obě strany potvrdily, že bez ohledu na to, v jak komplikované situaci se aktuálně nacházíme, existuje na obou stranách zájem posílit vzájemnou spolupráci v agrární oblasti. V této souvislosti ministr pozval své partnery k návštěvě České republiky s cílem pokračovat v započatých rozhovorech a prodiskutované možnosti spolupráce realizovat v praxi.

Zástupci zúčastněných českých firem a institucí vyjádřili spokojenost s přípravou, průběhem a výsledky cesty, která byla podpořena projektem na podporu ekonomické diplomacie. A to i vzhledem k tomu, že řada z nich nalezla potenciální partnery pro budoucí obchodní spolupráci.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Moskvě (Rusko). Autorka: Nikola Hrušková, zemědělský diplomat.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek