Ministr zemědělství Marian Jurečka a MZV podpořili zemědělské podnikatele v Turecku

1. 2. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Ministr zemědělství Marian Jurečka a MZV podpořili zemědělské podnikatele v Turecku Ministr zemědělství ČR Marian Jurečka ve spolupráci s MZV ČR podpořil české podnikatele v agrárním sektoru při jejich aktivitách v Turecku. Ministra na jeho cestě do Ankary a Istanbulu doprovázela 23členná podnikatelská delegace Hospodářské komory ČR, která se účastnila byznys fóra, organizovaného tureckou Radou pro vnější ekonomické vztahy (DEIK) a velvyslanectvím ČR v Ankaře.

Na této akci jednalo asi 70 tureckých podnikatelů a zástupců firem a zemědělských asociací s patnácti českými firmami z oblasti chovu a vývozu dobytka, krmiv, organických hnojiv, zemědělských přípravků, zpracování dřeva a potravinářských produktů. Turecko je nejen potravinářskou velmocí v některých produktech, ale i velkým trhem, který zatím není soběstačný například v chovu skotu a produkci hovězího masa.

Vzájemný agrární obchod a spolupráce byl i hlavním tématem jednání s tureckým protějškem Farukem Çelikem a bilaterálního expertního výboru. Zástupci českých firem a delegace ministra měli možnost prohloubit a navázat svůj kontakt s tureckým agrárním sektorem i během společenské akce na rezidenci velvyslance Pavla Kafky a exkurze do Centra pro reformu zemědělství (TARSEY), které aplikuje některé moderní přístupy sběru a vyhodnocování informací (satelitní snímkování). Během návštěvy Istanbulu delegace jednala se zástupci Istanbulské obchodní komory (ITO).

V posledním roce a půl se i díky intenzivní spolupráci veterinárních správ obou zemí podařilo výrazně zvýšit vývozy českého hovězího skotu do Turecka, který je ceněn pro svou vysokou kvalitu. České vývozy skotu do Turecka – pravděpodobně nejvyšší ze zemí EU – dosáhly za období leden–listopad 2016 hodnoty 880 mil. Kč. Agrární obchod dosáhl hodnoty 3,2 mld. Kč a loni tvořil přibližně 4 % celkového obchodního obratu (přes 81 mld. Kč).

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Ankaře (Turecko). Autor: Erik Siegl, ekonomický rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek