Míra nezaměstnanosti v Srbsku za první kvartál 14,6 procent

22. 8. 2017 | Zdroj: NewBalkan.com

Ministerstvo do konce roku 2017 plánuje vyčlenit dalších 170 milionů dinárů na rekvalifikaci v IT oboru, uvedl ministr práce, zaměstnávání, veteránů a sociálních otázek Vlády Srbska Zoran Djordjević.

Díky rekvalifikaci prostřednictvím Národní zaměstnanecké služby našlo v tomto oboru práci 100 osob a Ministerstvo pokračuje v tomto trendu a poskytuje finance na odborné školení pro dalších 900 osob.

Jen v tomto roce se tisíc osob rekvalifikovalo na odborníky v IT oblasti, uvedl Djordjević a zhodnotil, že vzhledem k potřebám trhu je jisté, že všech tisíc následně získá práci.

V rozpočtu pro rok 2018 je plánováno, že kromě financování rekvalifikací IT odborníků bude umožněna také rekvalifikace pro další profese, které jsou aktuální a po kterých je poptávka na trhu, což jistě přispěje ke snížení míry nezaměstnanosti.

V roce 2017 bylo dosud na aktivní politiku nezaměstnanosti vydáno 2,8 miliard dinárů, které již Národní služba zaměstnanosti rozdělila na realizaci plánovaných opatření.

Míra nezaměstnanosti je v Srbsku nejnižší za posledních 25 let a Vláda Srbska realizuje mnoho programů k zajištění pokračování tohoto trendu.

Podle údajů Národní zaměstnanecké služby byla míra nezaměstnanosti v prvním kvartálu 14,6 procent, což je meziroční pokles o 4,4 procent s tendencí dalšího poklesu.

V období leden až červenec bylo zaměstnáno 159 471 osob, což představuje meziroční nárůst o 3,5 procent.

Pozitivní trend zaměstnanosti a snížení nezaměstnanosti od prvního kvartálu 2016 do prvního kvartálu 2017 se odrazil i u mladých od 15 do 24 let a to o 7,1 procent.

Nejžádanějšími profesemi jsou IT odborníci, absolventi strojaři a inženýři elektrotechniky, ale co se týče profesí s nižší úrovní vzdělá, práci nejsnadněji naleznou prodavači, řidiči, krejčí a kuchaři.

(Vláda Republiky Srbsko)

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek