Mise českého obranného a leteckého průmyslu do Pákistánu

9. 11. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

V rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie proběhla ve dnech od 24. do 27. října 2016 podnikatelská mise obranného a leteckého průmyslu ČR do Pákistánu. Mise se pod hlavičkou Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR zúčastnily následující firmy z oblasti letectví a obranného průmyslu: MESIT Aerotrade, MESIT Aerospace, PBS Velká Bíteš a Česká letecká servisní.

Zastupitelský úřad ČR v Islámábádu ve spolupráci s pákistánským ministerstvem pro zbrojní výrobu, Board of Investment a vedením státních zbrojařských podniků připravil dva odborné semináře a několik „1 on 1“ prezentací jednotlivých českých firem pro pákistánské partnery.

Během investičního semináře na Board of Investment si obě strany vyměnily návrhy na rozvoj vzájemných obchodně-ekonomických vztahů. Pákistán strana má primárně zájem o projekty ve formě přímých zahraničních investic, anebo BOOT (Build Own Operate Transfer). České firmy jsou připraveny jednat i o této formě spolupráce, ovšem za podmínky, že pákistánská strana vystaví tzv. „sovereign“ záruky, to ovšem vesměs pákistánská strana (zatím) odmítá.

Bez těchto záruk české banky neposkytnou prostředky na financování investičních projektů v Pákistánu, jelikož Pákistán je v 7. nejhorší možné kategorii z hlediska pojištění rizik. Vzhledem k aktuální bezpečnostní a ekonomické (60 % HDP země představují splátky zahraničních úvěrů) situaci v Pákistánu, nelze v nejbližší době předpokládat přesunutí Pákistánu do lepší kategorie.

Specializovaný odborný seminář pro státní zbrojařský podnik Pakistan Aeronautics Complex (PAC) Kamra byl zaměřen na prezentace nabízených obranných a leteckých technologií jednotlivými českými firmami. Na semináři byl přítomen generální ředitel podniku (v hodnosti generála) a všichni „decision makers“ zbrojovky.

Další průběh podnikatelské mise pokračoval „1 on 1“ prezentacemi jednotlivých českých firem pro státní zbrojařský podnik Heavy Industry Taxila, pro velení pákistánských vzdušných sil a pro jednotlivé sekce velení PK vzdušných sil.

České firmy účastnící se projektu představily během svých vystoupení konkrétní programy, navazující na dřívější kontakty a jednání. Jako další follow-up se očekávají zcela konkrétní výsledky, ve formě podpisu smluvních dokumentů, ne jenom marketingové představení firemního potenciálu. V tomto byl PROPED ZÚ Islámábád jedinečný vůči standardním marketingově resp. PR zaměřeným projektům.

Projekt byl realizován v plném souladu s mapou globálních oborových příležitostí. Vývoz speciálu je jedním z prioritních sektorů podpory českého exportu do pákistánského teritoria.

V kontextu EU patří ČR mezi významné exportéry určitých kategorií vojenského materiálu do Pákistánu. Čeští exportéři spolupracují s pákistánským zbrojním průmyslem především při dodávkách dílů pro pákistánské vzdušné síly. V období uplynulé dekády byly realizovány objemem rozsáhlé exportní případy v hodnotě řádově stovek mil. Kč.

Mezi nejvýznamnější patří vývoz pasivního sledovacího systému společností ERA a.s. (2007), generální oprava vrtulníků Mi pákistánského letectva firmou LOM Praha s.p. (2008) nebo oprava vrtulníků a dodávky náhradních dílů pro vrtulníky Mi společností STV Group (2009).

Od r. 2013 společnost VTK SPECIAL realizuje obchodní případ modernizace a rekonstrukce zařízení válcovny mosazi ve státní zbrojovce POF Wah. Dlouhodobě se v Pákistánu prosazuje firma MESIT Aerotrade, která realizuje dodávky náhradních dílů a součástí pro pákistánské vzdušné síly. Tyto úspěšné projekty představují významnou referenci pro české vývozce v oblasti vojenského speciálu v Pákistánu.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Islámábádu (Pákistán).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek