Mise do Ázerbájdžánu splnila očekávání

4. 11. 2015 | Zdroj: Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR)

Podnikatelská mise v září 2015 s prezidentem republiky Milošem Zemanem potvrdila, že země je perspektivním partnerem pro české firmy. Budou se podílet na výstavbě města na umělém ostrově, rekonstrukci železnice či opravách letadel.

Podnikatelská mise šesti desítek firem do Ázerbájdžánu, kterou v září 2015 zorganizoval Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) jako doprovod prezidenta republiky Miloše Zemana, byla velmi úspěšná. ČR na sebe upozornila místní nejvyšší politické kruhy a vyslala signál výrazného zájmu o ekonomickou spolupráci.

„Mise spojená s návštěvou pana prezidenta splnila plně naše očekávání. Zejména šlo o výstavbu dopravní infrastruktury, o dodávky dopravní techniky, strojů a zařízení. Jsou tu však další oblasti spolupráce jako je likvidace odpadů, bytová výstavba či dodávky letadel a zbrojních komponentů," uvedl prezident SP ČR Jaroslav Hanák, který podnikatelskou misi vedl.

České firmy by se v Ázerbájdžánu v příštích letech mohly zapojit do výstavby nového města na umělém ostrově a také železnic, hovořilo se o dodávkách lokomotiv i prodeji vzduchotechniky a klimatizačních systémů.

Například společnost PSJ se bude podílet na výstavbě nového města na umělém ostrově poblíž Baku. Postavit by měla několik bytových domů za 400 milionů eur. Moravia Steel má rekonstruovat železnici mezi Baku, Gruzií a Tureckem jako generální dodavatel - projekt má hodnotu zhruba 500 milionů eur. Společnost Aero Vodochody zajišťuje generální opravy letounů L-39, a bude se snažit dodat do výroby připravované stroje L-39 nové generace. Zástupci českých firem jednali také o spolupráci při investování ázerbájdžánských firem v ČR do lázní a hotelů.

Vrcholem programu mise bylo Česko - ázerbájdžánské obchodní fórum v Baku, jehož se zúčastnili prezidenti Miloš Zeman (na snímku vlevo) a Ilham Aliyev (na snímku vpravo). Prezident SP ČR Jaroslav Hanák ve svém projevu na fóru poukázal na zájem českých firem o spolupráci.

„Zmínil bych energetiku, strojírenství a elektrotechniku, automobilový průmysl, stroje a dopravní prostředky, technologie těžby a zpracování ropy, letectví, výstavbu infrastruktury, vodohospodářství, stavebnictví, ochranu životního prostředí, lázeňství, zdravotnictví, IT technologie, ale jsou tu i další perspektivní obory. Naše firmy jsou v nich úspěšné a konkurenceschopné, a mají dostatek zkušeností, odbornosti a know-how," uvedl.

Jaroslav Hanák poukázal i na rozvíjející se vazby obou zemí. „Nejsme zde s podnikatelskou delegací poprvé, náš Svaz organizoval misi v roce 2011, kdy také doprovázel českého prezidenta a v letošním roce českého ministra průmyslu a obchodu.

Společně s českými firmami jsme se zúčastnili v červnu roku 2015 veletrhu Caspian Oli and Gas, konstatoval Jaroslav Hanák a připomněl, že pro byznys je přínosem to, že v roce 2009 byla v Baku otevřena česká ambasáda a že funguje kancelář vládní agentury CzechTrade i to, že Prahu a Baku propojila před dvěma lety přímá letecká linka.

Uvítal i letošní 3. zasedání Smíšené česko-ázerbájdžánské komise pro hospodářskou, průmyslovou, vědecko-technickou a kulturní spolupráci 2015 pod vedením ministrů obou zemí, odpovědných za ekonomiku a průmysl, které se uskutečnilo v Praze.

Na závěr připomenul i jednu paralelu. „Uplynulý rok Ázerbájdžán oficiálně vyhlásil „Rokem průmyslu" s cílem zvýšit podíl neropného průmyslu v HDP a diversifikovat ekonomiku. My jsme letos ve spolupráci s vládními institucemi vyhlásili Rok průmyslu a technického vzdělávání na podporu zvýšení zájmu obyvatelstva o technické obory, kde nám chybí tisíce technicky vzdělaných pracovníků," uvedl Jaroslav Hanák.

Na fóru vystoupil ředitel vládní agentury AZPROMO Rufat Mammadov s prezentací o investičním klimatu a obchodních příležitostech v Ázerbájdžánu a také náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl. Následovala dvoustranná jednání českých firem s ázerbájdžánskými partnery.

Převzato z časopisu SPEKTRUM.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek