Mise tureckých podnikatelů železničního průmyslu do Prahy

21. 4. 2016 | Zdroj: Generální konzulát České republiky

motiv článku - Mise tureckých podnikatelů železničního průmyslu do Prahy Generální konzulát České republiky v Istanbulu připravuje společně s ACRI (Asociace podniků českého železničního průmyslu) a s podporou a finančním přispěním MZV ČR návštěvu turecké delegace do Prahy ve dnech od 16. do 18. května 2016. B2B jednání a prezentace firem se uskuteční) v prostorách MZV ČR v Praze. Program v prostorách MZV ČR bude probíhat od 10:00h, dne 16. května 2016.

Železnice v Turecku se těší období významných a trvalých investic, zejména do vysokorychlostních tratí, nákladní železniční dopravy a s tím souvisejících logistických a distribučních řešení. Finance směřují dále do projektů městské osobní železniční dopravy ve velkých tureckých městech. Turecká vláda hodlá vložit do rozvoje železniční dopravy celkem 45 mld. USD do roku 2035 (z toho 23,5 mld. USD v období 2013 až 2023).

Ambiciózní plány počítají s výstavbou 13 tis. km nových železničních cest do roku 2023. Tento cíl zahrnuje výstavbu 3 500km vysokorychlostních tratí, 8 500 km rychlostních tratí a 1000 km konvenčních železničních tratí. Vedle toho státem vlastněná společnost TCDD (Turecké státní železnice) hodlá v daném období obnovit tratě o délce cca 4 tis. km.

TCDD jenom v letošním roce vyhlašuje 13 výběrových řízení, na které jsou alokovány finanční prostředky ve výši 2,1 mld. TL (cca 800 mil. USD). Letošní investiční program počítá v celém Turecku s investicemi do 27 dopravních projektů.

Například Istanbulský magistrát (2. největší investor po TCDD) plánuje v letošním roce investovat do městských dopravních projektů na výstavbu nových tratí metra přibližně 1,25 mld. TL (cca 450 mil. USD). Jen tyto dva subjekty hodlají vložit do nových tratí, elektrifikace, řídících systémů, vozového parku cca 1,25 mld. USD.

Aktuální situace v sektoru poskytuje stále dobré podmínky pro participaci zahraničních subjektů. Dobrou příležitost generuje např. plánovaná výstavba logistických center pro nákladní železniční dopravu. Pro české vývozce by mohly být zajímavé projekty na rozšíření příměstské železniční dopravy, metra a tramvajových linek.

Čeští výrobci kolejových vozidel mohou uspět v souvislosti s projekty na modernizaci vozového parku (boom se očekává v nákupu lokomotiv), light-rail, dodávek pro železniční a kolejovou infrastrukturu, komunikačních a zabezpečovacích systémů a dodávek komponentů pro železniční průmysl. V úvahu přicházejí i subdodávky pro turecké výrobce kolejových vozidel.

Turecký trh v oblasti železničního průmyslu s ohledem na potřebu výstavby železniční sítě a zvýšení podílu železniční dopravy na přepravních výkonech, skýtá značný potenciál. Turecká delegace expertů a podnikatelů nabízí proto velmi dobrou příležitost pro české firmy navázat nové kontakty a projednat možnosti obchodní spolupráce.

Účast na podnikatelské misi do Prahy potvrdilo již více 20 tureckých firem. GK Istanbul vyzývá všechny české firmy, které by měly o účast v podnikatelské misi zájem, o vyjádření na e-mailové adrese: commerce_istanbul@mzv.cz.

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky v Istanbulu (Turecko).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek