Mít kancelář přímo na pláži

19. 2. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Stále více českých podnikatelů zkouší žít jako „digitální nomádi“. Jde o cestovatele, kteří pracují přes internet, a nezáleží, kde zrovna jsou. V zemích jako Thajsko nebo Vietnam pro ně vznikají sdílené kanceláře, kde si mohou pronajmout stůl, techniku, nebo dokonce konferenční prostory.

Jen si to zkuste představit. Sedíte v altánku v tropické zahradě, kousek za plotem šumí moře. Popíjíte chlazený koktejl a přes vysokorychlostní internet domlouváte obchod s klientem na druhém konci planety. Stačí tři čtyři hodinky online, pak zaklapnete notebook a jdete surfovat na pláž.

A tak vypadá váš běžný pracovní den. Jen naivní sen? Už ne. Pro tisíce takzvaných digitálních nomádů se podobný životní styl stává realitou. Umožnil to hlavně nástup vysokorychlostního internetu, který začíná být dostupný už i v levnějších zemích Asie nebo Latinské Ameriky.

Oblíbenou lokalitou jsou pro e-nomády například Kanárské ostrovy, hlavně metropole Las Palmas. Tato lokalita je populární zvlášť proto, že je součástí Evropské unie a nabízí dobré připojení k internetu.

Podobné důvody přitahují kočovné podnikatele také do Prahy, která je navíc díky slabé koruně na evropské poměry velmi levná. Klíčovou zemí světa pro digitální nomády je ovšem v současnosti Thajsko. A jejich Mekkou je severothajské město Čiang Mai.

Na zimu do teplých krajin

Princip je v zásadě jednoduchý. Vyhovuje podnikatelům, kteří pracují po internetu, a nezáleží tedy, kde se právě fyzicky nacházejí. Nomádi  využívají toho, že v zemi jako Thajsko jsou životní náklady výrazně nižší než v Evropě nebo v Severní Americe. Výraz nomád zároveň naznačuje, že tito lidé se čas od času přemísťují z místa na místo. Je to nový životní styl hlavně mladší generace, která spojuje byznys s cestováním.

„Provozuji webový zásilkový obchod. Na to, abych pokryl své výdaje na život a cestování, mi stačí pracovat přes internet tak v průměru čtyři hodiny denně,“ říká Angličan Bates v jedné z mnoha internetových kaváren v Bangkoku. „Časem se chystám z Thajska zase přesunout dál do Ho Či Minova Města a prozkoumat Vietnam,“ dodává podnikatel.

Samozřejmě že takový život je přístupný hlavně profesím a oborům, které vystačí s internetem. Zatím proto láká především provozovatele webových aplikací, programátory, tvůrce stránek. Další částí světové komunity digitálních nomádů jsou ale i tažní ptáci z podstatně širšího okruhu oborů.

To jsou ti, kteří přijíždějí ze severu do tropických oblastí za teplem během zimních měsíců, chvíli pobudou v tropech a na jaře se zase vracejí domů. Mezi těmi můžete najít třeba i majitele domů, fotografy, překladatele, online hráče pokeru, prostě leckterou profesi.

Vyzkoušet život digitálního nomáda na vlastní kůži odjel do Thajska i český mikropodnikatel Vojtěch Semecký, který otestoval několik sdílených kanceláří (viz texty v rámečku). Ten říká, že podnikatelé by měli dopředu zvážit praktické detaily.

„Hodně začínajících nomádů má obavu z toho, jak budou komunikovat se zákazníky, jak bude fungovat roaming, jak se projeví časový posun, jaké bude připojení. Také řeší, jestli to zákazníkům vůbec sdělit, nebo předstírat, že jsou normálně doma. Tyhle starosti mi odpadají, protože nedělám zakázky. Pracuji výhradně na vlastních projektech,“ vysvětluje Vojtěch Semecký.

Stačí turistické vízum?

Toulavý životní styl dlouho limitovala nedostupnost solidního internetového připojení v jižních zemích. Právě v Thajsku, ale i v dalších asijských státech, jako je Tchaj-wan nebo Malajsie, je však už nyní připojení v mnoha městech vynikající. V Thajsku navíc začaly vedle klasických internetových kaváren vyrůstat i specializované sdílené kanceláře a komunity, které slouží digitálním nomádům jako kompletní zázemí. Typický hub má samozřejmě především dobré vysokorychlostní připojení, obvykle ale půjčuje i počítačovou techniku a nabízí ubytování a stravu.

Podnikatel si může pronajmout místo v takové sdílené kanceláři v zásadě třeba na jediný den, zrovna tak ale i na rok. Thajsko digitální nomádi vyhledávají hlavně proto, že je levné, bezpečné, je vyspělejší než okolní země a je v něm spousta turistických cílů. Navíc jsou úřady k nomádům vykonávajícím práci na dálku tolerantní. „Pokud jste digitální nomád a provozujete svůj byznys na internetu, můžete to dělat i na základě turistického víza,“ potvrdil v rozhovoru pro portál CityNews Chiang Mai pracovník tamějšího imigračního úřadu Rutphong Sanwanangkun.

Digitální nomádství bude zřejmě nabývat na popularitě úměrně tomu, jak se bude zdokonalovat komunikační technika. Tenhle fenomén je nutné začít brát vážně. Loni se v Berlíně dokonce odehrál první celosvětový kongres digitálních nomádů DNX Global. Možná nastává malé digitální stěhování národů.

Oblíbená města digitálních nomádů

Čiang Mai
Příjemná severothajská lokalita se stala nepsaným hlavním města světa kočovných podnikatelů. Právě proto se tam ale v poslední době začínají zvedat ceny, směřují tam zástupy cestovatelů.

Hanoj
Metropole Vietnamu přitahuje nomády hlavně i na asijské poměry nízkými cenami, za něž lze získat velmi slušné ubytování, stravu i kanceláře. Měsíční náklady na osobu se odhadují na 600 dolarů.

Las Palmas
Centrum Kanárských ostrovů má tu výhodu, že je součástí Evropské unie. Tím pro občany EU odpadá spousta administrativních bariér. Evropskému standardu odpovídá kvalita služeb, ovšem také ceny.

Tchaj-pej
Největší město ostrova Tchaj-wan vítězí dokonalým internetovým pokrytím. Tchaj-wan je předním světovým výrobcem počítačové techniky a na kvalitě připojení je to znát. Ceny – především za ubytování – jsou tu ale vyšší než v jiných částech východní Asie.

Quito
Přestože leží prakticky na rovníku v jihoamerickém státě Ekvádor, má díky vyšší nadmořské výšce příjemné klima. Láká cestovatele, kteří upřednostňují španělštinu před angličtinou. Problémem je ale – jako v mnoha velkoměstech Jižní Ameriky – rozbujelá pouliční kriminalita.

Varna
Přímořské letovisko v Bulharsku přesně zapadá do modelu „prodej ve svém webovém obchodě pár triček a pak se jdi koupat“. Na evropské poměry je tu levně.

Puné
S připojením k internetu to bývá v Indii všelijaké. Jedním z míst, kde s tím ale problémy nejsou, je průmyslové město Puné. Řídit odtud svůj internetový byznys lze za hubičku, v dosahu je také mnoho slavných indických cestovatelských cílů.

Panama City
Asi nejmodernější město Střední Ameriky je na rozdíl od ostatních měst tohoto regionu celkem spořádané a relativně bezpečné.

Praha
Intervencemi oslabená koruna dělá z Česka znovu levnou destinaci a Praha skýtá nomádům vedle dobrého servisu i spoustu vyžití mimo pracovní dobu a stojí na křižovatce evropské dopravy.


Tomáš Stingl


Punspace: K pronájmu je i zasedací místnost

Ineteriér thajského centra PunspacePrůzkum míst pro práci přes internet v Thajsku jsem se rozhodl začít ve městě Čiang Mai, což je Mekka digitálních nomádů. Nejprve jsem pár dní zkoušel pracovat z kaváren a restaurací v centru města, což mě sice bavilo, ale při teplotách kolem 35 °C prostě člověk není schopen pracovat naplno. Ani Wi-Fi není v kavárnách moc spolehlivá.

Proto jsem zkusil nový sdílený prostor nazvaný Punspace. Ten má klimatizovanou kancelář a pracuje se tady mnohem lépe. V Thajsku klimatizované prostory obvykle trpí tím, že jsou hodně přechlazené. V Punspacu je ovšem teplota akorát – kolem 22 °C. Je tu klid, skoro až nábožné ticho, a vidíte, že se všichni skutečně soustředí na práci.

Připojení k internetu je stabilní, nepadá. Surfování je celkem plynulé. Rychlost hodně závisí na tom, kde je cílový server. Pokud jde o nějakou velkou internetovou službu typu Google, Facebook nebo DropBox, které mají servery geograficky rozložené, není problém. Pokud se připojujete do České republiky, je připojení samozřejmě pomalejší, ale pořád použitelné.

Jednodenní návštěva Punspacu vás vyjde v přepočtu asi na 160 korun. Můžete tu být od devíti do 18 hodin. V práci můžete zůstat i déle, ale pak už tu není k dispozici obsluha a lze se dostat pouze ven, a nikoli dovnitř. Existují i delší cenové tarify – týdenní, měsíční, nebo dokonce roční. K těm už dostanete vlastní klíče a můžete prostor využívat 24 hodin denně.

Pro dlouhodobější zákazníky jsou k dispozici zamykatelné skříňky. Pokud potřebujete, lze si půjčit širokoúhlý LCD – třeba když děláte grafiku, tak se hodí. Přestože je tu spousta místa na neformální setkání, můžete si pronajmout i samostatnou meetingovou místnost.

Zdarma je tu k mání rozpustná káva, čaj, varná konvice i mikrovlnka. Placené jsou věci z lednice, jako jsou nealkoholické nápoje nebo pivo. Ceny jsou velmi přijatelné. V komplexu je i kavárna, kde si můžete koupit občerstvení.

KoHub: Pro Skype je tu altánek v zahradě

Prostory centra KOHUB na ostrově Ko LantaPřímo na tropickém ostrově Ko Lanta v Andamanském moři najdete projekt Ko-Hub. Založil ho podnikatel James Abbott, který rovněž zřídil rychlé internetové připojení optickým kabelem. Nejde o žádné rádiové pojítko přes směrovou anténu.

Abbott skutečně za pomoci lodí položil z pevniny dva podmořské optické kabely. Je to momentálně zřejmě nejlepší připojení k internetu na ostrově. KoHub má domácí a přátelské prostředí, ve srovnání s Punspacem je více komunitní. Není to jen „kancelář v tropech“, ale především společenství lidí, kteří si říkají KoHubbers a tráví spolu podle chuti i volný čas.

Je to pestrá směsice. Potkal jsem tu tři další Čechy, páreček z Barcelony (překladatelka a admin, který na dálku spravuje linuxové servery), další dvojici z Nizozemska (opět admin a překladatelka – to je evidentně oblíbená kombinace) nebo Američanku, která žila 17 let v Číně a překládá z čínštiny do angličtiny.

Dále zde pracují vývojáři, grafici, marketingoví specialisté. Prostě jde o směs profesí, které se dají dělat přes internet.

Kancelář za 250 korun

Pokud chcete z KoHubu pracovat, prostě přijedete, zaplatíte členský poplatek a můžete začít úřadovat. Platíte-li po jednotlivých dnech, vychází to na 250 korun za den. Většina nomádů je tady na delší dobu, takže si platí týdenní nebo spíš měsíční členství, díky čemuž dostávají mnohem lepší ceny.

Někdo preferuje pro práci klimatizovanou místnost, většina lidí ale pracuje na zastřešené venkovní terase s výhledem do zahrady. Jsou tady zamykatelné skříňky, abyste nemuseli pořád tahat notebook sem a tam. Někdo pracuje radši ráno, někdo začíná kvůli zákazníkům z Evropy a časovému posunu až odpoledne.

Na zahradě jsou stromy a keře, které chrání Ko-Hub před sluncem. Dále je tu pár altánků, které také můžete využívat, jeden z nich je například vyhrazený na hovory přes Skype. Můžete tady i snídat nebo obědvat. Od rána až do 17 hodin tady velmi dobře vaří. Jídlo lze koupit v přepočtu za 70 korun. Pak je tu také samoobslužná lednička s dalšími nápoji za velmi rozumné ceny.

Ale nejen prací živ je člověk. Pouhých 400 metrů od KoHubu je pláž, kam se chodí digitální nomádi koupat nebo hrát frisbee ve vlnách. V KoHubu se také pořádají filmové večery. Vždy se předem hlasuje, jaký film se bude promítat.

Vojtěch Semecký (text i foto)


Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15, vycházející ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR a agenturou CzechTrade. Autoři Tomáš Stingl a Vojtěch Semecký

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek