Mládek: TTIP je klíčový pro postavení EU ve světovém obchodě

23. 9. 2016 | Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)

Komplexní hospodářská a obchodní dohoda s Kanadou (CETA), Transatlantické obchodní a investiční partnerství s USA (TTIP) a modernizace nástrojů na ochranu obchodu společně s případným udělením statusu tržní ekonomiky Číně. To byly hlavní body zářijového neformálního zasedání Rady EU pro zahraniční věci v Bratislavě.

Českou republiku zde reprezentoval ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

„Dohoda TTIP se neprávem stala symbolem problémů, které reprezentují obecné obavy, ale nesouvisí tolik s obchodem," uvedl ministr. „Sjednání dohody TTIP je naopak velice důležité proto, aby si Evropská unie zachovala pozici klíčového hráče ve světové ekonomice," dodal.

Komisařka EK pro obchod Cecilia Malmströmová ministry informovala o stavu jednání v návaznosti na intenzivní kontakty probíhající mezi oběma stranami v poslední době. Pokrok byl učiněn především v regulatorním pilíři a odstraňování netarifních překážek obchodu. Problémy naopak přetrvávají u přístupu na trh, kde bude potřeba pokročit zejména v oblasti veřejných zakázek.

„Jednání jsou složitá, a je jasné, že nebudou dokončena za administrativy prezidenta Obamy. To ale neznamená, že je zde důvod pro jejich zastavení. Chceme v jednáních pokračovat tak, abychom mohli co nejlépe navázat s novou americkou administrativou," uzavřel ministr Mládek. Aktuální stav vyjednávání o TTIP se do konce letošního roku bude diskutovat ještě na Evropské řadě v říjnu a na formálním zasedání Rady pro zahraniční věci ve formátu ministrů pro obchod v listopadu.

Vše o dohodě o volném obchodu mezi USA a EU najdete v dokumentech na BusinessInfo.cz:

Podpora dohodě CETA s Kanadou

Ministři všech členských států vyjádřili širokou podporu dohodě CETA. Považují ji za velmi ambiciózní a reflektující společné hodnoty obou celků. Komisařka Malmströmová sdělila ministrům záměr Evropské komise připravit s Kanadou společné prohlášení, které vyjasní veškeré pochybnosti a obavy kolem této dohody, především pokud jde o problematiku veřejných služeb, právo na regulaci ve veřejném zájmu či ochranu investic. 

Česká republika prý podpoří veškeré kroky, které povedou k tomu, aby dohoda CETA byla implementována co nejdříve. Většina členských států vyjádřila přání, aby dohoda byla schvalována v rámci mimořádného jednání Rady pro zahraniční věci ve formátu ministrů pro  obchod dne 18. října 2016 tak, aby se mohl podpis dohody uskutečnit už během summitu EU Kanada na konci října.

Na závěr zasedání se uskutečnila diskuze o vyjednáváních o vícestranné Dohodě o environmentálním zboží (EGA) a Dohodě o obchodu službami (TiSA), u nichž existuje ambice, že budou dokončeny v letošním roce. V rámci pracovního oběda si pak ministři vyměnili názor ohledně modernizace nástrojů na ochranu obchodu a možného přiznání statusu tržní ekonomiky Číně.

Podrobnosti o CETA čtěte v dokumentu Obchodní dohoda mezi EU a Kanadou na BusinessInfo.cz.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek