Mléčné výrobky - povinný štítek s místem původu

21. 4. 2017

  • Země: IT - Itálie
  • Datum zveřejnění: 21.04.2017

021SSC00777-120.jpgNová pravidla pro štítky týkající se původu mléka a jeho derivátů se vztahují na „kravské, ovčí, kozí, buvolí a veškeré dalších mléko.“ Text o původu mléka použitý na obalu musí být „jasný, viditelný a snadno čitelný,“ uvedlo italské Ministerstvo zemědělství.

Mléko označené jako „italský výrobek“ musí být stoprocentně vyrobeno na italském území, tedy od chovu, přes dojení až po pasterizaci. Z těchto závazků „jsou vyloučeny pouze produkty DOP (Denominazione D’Origine Protetta – Chráněné označení původu) a produkty IGP (Indicazione Geografica Protetta – Chráněné zeměpisné označení), jejichž původ byl již determinován.

Itálie je největším dovozcem mléka na světě

„Itálie je největším světovým dovozcem mléka“ a do teď se dováželo přes italské hranice každý den 24 milionů litrů mléka a mléčných výrobků v cisternách, polotovarech, sýrech, tvarohu a jiných formách, které byly pak zabaleny nebo průmyslově zpracovány, a tak se z nich pak jako mávnutím kouzelného proutku stal sýr mozzarella, nebo jiný italský sýr či mléko, a to vše bez vědomí finálního spotřebitele. Tento krok by tak měl být prvním důležitým krokem vlády, který by měl napomoci v transparentnosti mléčných produktů Made in Italy.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Miláně.

Zdroj: https://www.ansa.it/canale_terraegusto/notizie/mondo_agricolo/2017/04/18/etichette-latte-martina-sperimentazione-italiana-diventi-standard-europeo_ca37b0bd-d92d-42e3-a425-b19390b724f8.html

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: