MMF hodnotí pozitivně úsilí vlády a centrální banky JAR v boji proti růstu státního dluhu a inflaci

11. 5. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - MMF hodnotí pozitivně úsilí vlády a centrální banky JAR v boji proti růstu státního dluhu a inflaci Zpráva MMF vydaná 6. května 2016 uvádí předpokládaný růst HDP v letošním roce na úrovni 0,6 %, což vzhledem k růstu počtu obyvatel znamená reálný pokles v přepočtu na hlavu, předpokládá ale mírné oživení od roku 2017. Zpomalení růstu se týká celé subsaharské Afriky, jež v letošním roce nemá překročit 3 %, což je sedmnáctileté minimum.

Zpráva MMF také oceňuje úsilí nového ministra financí Gordhana v rozpočtové oblasti a dialog se sociálními partnery, jenž by měl umožnit implementaci reforem. Podle autorů Jižní Afrika potřebuje vytvořit takové podnikatelské prostředí, které umožní soukromému sektoru růst a vytvořit tak více pracovních míst (Statistický úřad JAR eviduje za první čtvrtletí nejvyšší nezaměstnanost v zemi od roku 2008 – 26,7 % resp. 36,3 % včetně osob v produktivním věku, které práci nehledají).

Vláda a centrální banka podle zprávy MMF učinila správné kroky v boji proti růstu státního dluhu a inflaci (zejména větší kontrolou rozpočtu, veřejných zakázek a státem vlastněných podniků a zvýšením úrokových sazeb), nezbytné ale je realizovat další reformy a obnovit důvěru investorů. To nebude snadné, jelikož objem zahraničních investic dále klesá a zemi se nepodařilo vrátit do prestižního žebříčku 25 nejlepších investičních destinací agentury A. T. Kearney, z nějž vypadla vloni.

JAR také stále vážně hrozí snížení úvěrového ratingu země do spekulativního pásma. Agentura Moody’s ve své zprávě z 8. května 2016 s ohledem na podobu státního rozpočtu na finanční rok 2016/17, střednědobý rozpočtový výhled, snahu vlády o snižování státního dluhu a sílu jihoafrických institucí rating nesnížila, změnila však výhled ze stabilního na negativní zejména s ohledem na riziko externích vlivů, které mohou ohrozit růst a nutnost realizace strukturálních reforem a obnovy důvěry investorů.

Agentura předpokládá v letošním roce růst HDP na úrovni 0,5 % a 1,5 % pro rok 2017. Mezi pozitivní signály ve vývoji jihoafrické ekonomiky řadí stabilitu dodávek elektrické energie, významné omezení stávek a úspěšný boj s inflací, která by podle centrální banky neměla v letošním roce přesáhnout hranici 8 %.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Pretorii (Jihoafrická republika).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek