Mnoho telefonů ale málo elektronických plateb

20. 2. 2012

  • Země: Itálie
  • Datum zveřejnění: 10.02.2012
  • Zdroj: SKY

Podle výzkumu milánské technické univerzity 90 % transakcí v Itáliii probíhá v hotovosti.
V roce 2011 jen 700 milionů transakcí přošlo mobilními přístroji.

Čísla hovoří jasně: Itálie je jedna z prvních zemí na světě s nejvyšším počtem mobilní penetrace (48 milionů uživatelů z celkového počtu 60 milionů obyvatel), ale současně, jedna z posledních v klasifikaci elektronických plateb (90 % plateb probíhá v hotovosti). Právě na základě těchto čísel došli experti k názoru, že se mohou pokusit zvrátit vývoj a snížit používání bankovek ve prospěch pohodlnějších elektornických plateb prostřednictvím mobilních telefonů.

Podle údajů milánské univerzity v roce 2011 použilo k platbě mobilní telefon 23 milionů Italů a těmito mobilními transakcemi prošlo 700 milionů euro. Více než dvě třetiny těchto transakcí (500 mil. euro) souvisejí s pořízením mobilních aplikací (hry, muzika, aj.) či pořízením kreditu do mobilního telefonu (v Itálii velmi rozšířené). Zůstává ale velmi nízký počet plateb připadajících na nákup zboží či služeb, jako jsou autobusové jízdenky, či nákup v supermarketu.

Pohled do budoucna: výzkum ukazuje, že největší zájem o nákup přes mobilní zařízení vykazují služby a to především městská hromadná doprava (42,5 % z dotázaných by velmi rádi využívali těchto služeb a 22,9 % rádi využijí), nákup vstupenek do kina (45 % by velmi využívalo). Velkým krokem bude dle výkumu využití smartphonu, které si Italové zamilovali na první pohled. Odhaduje se, že do roku 2015 bude mít smartphone v Itálii 20-25 milionů lidí, což experti vidí jako příležitost, podnět k vývoji v oblasti mobilních plateb a odhadují vývoj ze současných 700 milionů na 14 miliard transakcí (v roce 2015).

Zpracovala zahraniční kancelář CzechTrade Milán.

 

Tisknout Vaše hodnocení: