Modernizace nástrojů na ochranu obchodu byla hlavním tématem jednání ministrů obchodu v Bruselu

11. 11. 2016 | Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)

Ministr průmysl a obchodu Jan Mládek vedl delegaci České republiky na zasedání Rady pro zahraniční věci ve formátu ministrů pro obchod, které se konalo 11. listopadu 2016 v Bruselu. Hlavním bodem programu byla modernizace nástrojů na ochranu obchodu. Ministři rovněž diskutovali o vývoji v jednáních WTO a krocích k dokončení vícestranných dohod EGA a TiSA.

Fotografie podpisu obchodní dohody s EkvádoremZ bilaterálních dohod se hovořilo o vývoji Transatlantického obchodního a investičního partnerství se Spojenými státy (TTIP) a dohodách s Japonskem a Mercosurem. Ministři se zabývali především návrhem na modernizaci nástrojů na ochranu obchodu a plány na zavedení nové metodologie výpočtu antidumpingových cel. Toto téma je jednou z priorit obchodní agendy EU a mělo by mimo jiné vést k řešení aktuálních problémů, jakým je čínská nadvýroba oceli.

Členské státy potvrdily, že chtějí splnit výzvu z říjnové Evropské rady a dohodnout se do konce roku. „Budoucnost nástrojů na ochranu obchodu je zásadně důležitá pro náš průmysl. Musíme chránit naše producenty před nekalou konkurencí a vhodným způsobem kompenzovat jejich ztráty. Modernizace by měla zlepšit především transparentnost a předvídatelnost těchto nástrojů,“ řekl ministr Mládek.

Komisařka pro obchod představila dlouho očekávaný legislativní návrh na změnu antidumpingové metodologie, který souvisí se změnou právní situace po 11. prosinci 2016, kdy vyprší některá ustanovení přístupového protokolu Číny k WTO. „Nyní se posouváme od rozlišení na tržní a netržní ekonomiky k posuzování situace na trhu v jednotlivých odvětvích,“ uvedl ministr Mládek.

Ministři se také vyjádřili ke stavu vyjednávání o dohodě TTIP, která jsou ovlivněna nedávnými volbami ve Spojených státech. Shodli se, že je nutné vhodným způsobem završit rozhovory se současnou administrativou Baracka Obamy a následně vyčkat na kroky nového prezidenta Donalda Trumpa.

To potvrdil i ministr Mládek: „Samozřejmě by bylo dobré dojednat dohodu TTIP, ale teď je důležité zafixovat dosavadní výsledky. Uvidíme, jaký partner bude stát na druhé straně a s čím nová administrativa přijde.“

Na jednání proběhla také debata ke Světové obchodní organizaci (WTO), během níž se ministři snažili definovat priority EU pro přípravu výstupů z příští Ministerské konference WTO, která se uskuteční v Buenos Aires v roce 2017. Rovněž se v tomto bodu hodnotil stav jednání Dohody o environmentálním zboží (EGA) a Dohody o službách a investicích (TiSA), u nichž EU podporuje uzavření jednání do konce tohoto roku. 

V závěru zasedání byli ministři informováni o aktuální situaci ve vyjednávání dohod o volném obchodu EU-Japonsko a EU-Mercosur. Následně se účastnili podpisu obchodní dohody mezi EU a Ekvádorem.

Během neformálního oběda ministři hovořili o možných poučeních ze složitých jednání o přijetí Komplexní hospodářské a obchodní dohody s Kanadou (CETA) a dopadech, které to může mít na budoucnost obchodní politiky.

Fotografie poskytnuta MPO ČR.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek