Modernizace Talimardžanské tepelné elektrárny v Uzbekistánu

30. 8. 2016

V rámci projektu celkové rekonstrukce a modernizace Talimardžanské tepelné elektrárny na jihu Uzbekistánu byl uveden do provozu nový energetický blok s paroplynovým cyklem o výkonu 450 MW. Generálním realizátorem projektu je konsorcium jihokorejských firem Daewoo a Hyundai Engineering, dodavatelem turbín je japonská firma Mitsubishi Corporation. Jedná se o další z akcí zaměřených na modernizaci a rozšíření kapacity výroby elektrické energie v Uzbekistánu v rámci dlohodobého plánu realizovaného státním energetickým koncernem UZBEKENERGO. Do budoucna se tak otevírají šance i pro české dodavatele komplexních technologických řešení, projektů a zařízení pro energetiku.

Provozovatelem elektrárny je státní akciová společnost UZBEKENERGO. Projekt obnovy, modernizace a zvýšení její kapacity v celkové hodnotě 1,3 mld. USD realizuje konsorcium jihokorejských firem Daewoo a Hyundai Engineering na základě výběrového řízení z roku 2013. Je financován Asijskou rozvojovou bankou (ADB), Japonskou agenturou pro mezinárodní spolupráci (JICA), Fondem rekonstrukce a rozvoje Uzbekistánu a také z vlastních prostředků společnosti UZBEKENERGO.

Dílčí kontrakt v hodnotě více než 860 mln. USD počítá s výstavbou na klíč dvou energetických bloků uvedeného typu, přičemž druhý je před dokončením a bude uveden do provozu v prosinci 2016.

Po uvedení do provozu obou zmíněných energobloků se výroba elektřiny na Talimardžanské TE zdvojnásobí a bude dosahovat 10,4 mln. MWh ročně.

Ing. Juraj Melioris, obchodní rada Velvyslanectví ČR v Taškentu

Více informací na: http://www.mzv.cz/tashkent/cz/uz/obchod_a_ekonomika/oborove_novinky/modernizace_energobloku_talimardzanske.html

Tisknout Vaše hodnocení: