MOL chce v Česku více pump, zvýší tím odbyt rafinerie v Bratislavě

29. 12. 2014

  • Země: Maďarsko
  • Datum zveřejnění: 20.12.2014

Maďarská skupiny MOL směřuje k tomu, stát se dvojkou na českém trhu čerpacích stanic. Své čerpačky chce přitom zásobovat v největší možné míře z vlastní rafinerie Slovnaft v Bratislavě. Konkurent České rafinérské tak výrazně nabývá na síle.

ilustracePáteční rozhodnutí antimonopolního úřadu otevřelo cestu, aby Českou rafinérskou kompletně ovládl Unipetrol. I přes obavy menších pumpařů, nepřesáhne podle úřadu podíl petrochemického koncernu na trhu s pohonnými hmotami 15 procent. Česko je totiž možné zásobovat buď cisternami z rafinerií v okolních zemích, nebo přímo produktovodem z bratislavské rafinerie Slovnaft.

A právě ve vlastníkovi Slovnaftu, maďarské skupině MOL, vyrůstá Unipetrolu silná konkurence. MOL v Česku převzala čerpačky Lukoil a chystá se koupit i tuzemskou síť Agip. Skupina se netají tím, že chce na českém trhu dále posilovat, a že své pumpy bude zásobovat v největší možné míře právě z Bratislavy.

„Našim cílem je, a proto chceme získat i další čerpací stanice, abychom co největší množství pohonných hmot z našich rafinerií prodávali ve vlastních čerpacích stanicích,“ říká šéf českých aktivit MOL Attila Dsupin pro MF DNES.

Situace na rafinérském trhu přitom není jednoduchá. Kvůli klesající spotřebě řada rafinerií v Evropě skončila. „Rafinérské prostředí je pořád velmi složité, což hodně ovlivňuje klesající spotřeba pohonných hmot i vysoké náklady. Výhodou skupiny MOL je, že v posledních letech do rafinerií hodně investovala a ty jsou ve velmi dobrém stavu. Například Slovnaft investoval v posledním desetiletí průměrně kolem 130 milionů euro ročně. V Bratislavě proto je jedna z nejkomplexnějších rafinerií v Evropě,“ dodává Dsupin.

Zdroj: idnes.cz
Zpracovalo zahraniční zastoupení CzechTrade v Maďarsku.

Tisknout Vaše hodnocení: