Mongolsko navštívila česká podnikatelská mise

16. 9. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Podnikatelská mise z České republiky, vedená náměstkem ministra zahraničních věcí ČR M. Staškem a viceprezidentem Hospodářské komory České republiky B. Minářem, navštívila ve dnech od 12. do 14. září 2016 Mongolsko.

Mise organizované formou projektu na podporu ekonomické diplomacie Velvyslanectvím České republiky v Mongolsku a Hospodářskou komorou ČR se zúčastnili zástupci 13 českých společností, HK ČR a Česko-mongolské obchodní komory. V rámci třídenního programu absolvovali zástupci českých subjektů dvě podnikatelská fóra a řadu jednání včetně setkání s ministrem stavebnictví Mongolska či primátorem města Ulánbátaru.

Podnikatelské fórum v Darchanu

Podnikatelské fórum v Darchanu

Mise byla organizována formou projektu na podporu ekonomické diplomacie s finanční podporou Ministerstva zahraničních věcí ČR, jako již čtvrtý projekt tohoto charakteru, realizovaný zastupitelským úřadem České republiky v Mongolsku v letošním roce.

Podnikatelská fóra se konala v hlavním městě Ulánbátaru a v druhém největším městě Mongolska Darchanu. Hlavním partnerem na mongolské straně byla již tradičně Mongolská národní obchodně-průmyslová komora. V oblasti cíleného informování potenciálních partnerů českých firem se osvědčila i soukromá platforma Mongolian Business Database, se kterou české velvyslanectví aktivně spolupracuje. Ulánbátarského fóra, včetně B2B jednání, se účastnili zástupci 70 mongolských firem.

Podnikatelské setkání v Darchanu navštívila čtyřicítka firem nejen z provincie Darchan-uul, ale i z okolních provincií Orchon, Bulgan a Selenge. Českou delegaci přijal a fóra se účastnil i guvernér provincie Darchan-uul, který byl svědkem podpisu Memoranda o spolupráci uzavřeném předsedou představenstva Krajské hospodářské komory Olomouckého kraje B. Minářem a ředitelkou regionálního zastoupení Mongolské národní obchodně-průmyslové komory v provincii Darchan-uul.

Po červnových parlamentních a regionálních volbách má Mongolsko novou centrální vládu včetně nově obsazená vedení provincií (krajů). V rámci programu podnikatelské mise se uskutečnila i jednání s ministrem stavebnictví a městského rozvoje Mongolska, primátorem města Ulánbátaru a na úrovni náměstka M. Staška další bilaterální jednání se zástupci nové vlády. Mise byla do velké míry koncipována jako navazující k loňskému zasedání VI. mezivládního česko-mongolského Smíšeného výboru. Česká strana během všech uskutečněných jednání informovala o aktuálních projektech a o reálných možnostech česko-mongolské spolupráce na obchodně-ekonomické úrovni.

Mongolská ekonomika, závislá na exportu nerostných surovin, čelí vážným problémům, které souvisí s nízkými cenami komodit a rapidním poklesem přímých zahraničních investic. Vláda, která je ve funkci jen několik týdnů, se potýká s vážnými fiskálními i monetárními problémy. Obchodní příležitosti v Mongolsku však existují – energetika, environmentální technologie, potravinářství a zemědělství, malé civilní letectví, apod. Klíčové je však nalezení vhodného modelu financování a to třeba i ve spolupráci s velkými finančními institucemi typu Evropské banky pro obnovu a rozvoj, Evropské investiční banky a dalších.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Ulánbátaru (Mongolsko). Autor: Ladislav Horák, obchodní rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek