Monte Carlo – по русски

27. 1. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Rusové ve snaze nahradit ropné příjmy berou zavděk hazardem; kasina by měla vyrůst i na Krymu a v Soči.

Říká se, že nic neodhalí vrozený lidský sklon chybovat v odhadu budoucnosti díky přílišnému optimismu tak spolehlivě jako hazard. Soudě podle zpráv z Ruska to dokonce platí ještě dříve, než první ocelová kulička sjede po ruletovém kole; podezřelými, že podlehli svůdné představě rychlého výdělku, jsou tentokrát ruští politici.

Pomocí příjmů z kasin chtějí narychlo alespoň částečně zaplnit mezery ve výkonnosti ekonomiky a rozpočtových příjmech, jež za poslední rok nadělaly sankce Západu a především na polovinu poklesnuvší cena ropy.

Prezident Vladimir Putin kvůli tomu vyhlásil dvě nové zóny, v nichž jsou od letoška povoleny sázky a hazardní hry: jsou jimi poloostrov Krym a dějiště loňských zimních olympijských her v Soči. Zároveň důrazně přitvrdil v postupu vůči nelegálním hazardním centrům (viz box).

Putin otočil

Gambling se v Rusku dosud do značné míry pohyboval v šedé ekonomické zóně. Od roku 2009 sice nominálně podléhal zvláštnímu zákonu, úřady si však s jeho dodržováním mnoho hlavu nelámaly.

I to je jedním z důvodů, proč se v oblastech vyhrazených hazardu ani po pěti letech nic moc neděje. V Kaliningradu se kasino teprve staví, stejně jako v Primorské oblasti; jediné místo, kde dnešní ruští následovníci Fedi Dolochova a Pierra Bezuchova (postav z Tolstého Vojny a míru) mohou legálně prohrát majlant, je město Azov. To si na daních z hazardu loni přišlo na necelé čtyři miliony dolarů.

To na Krymu a v Soči mají Putin a jeho lidé jinačí plány. List The Moscow Times citoval starostu Soči Anatolije Pachomova, jenž doufá, že brány jeho hazardního centra se otevřou již letos v květnu; dvaasedmdesátihodinový bezvízový pobyt pro tamní návštěvníky a umístění areálu v městečku Krasnaja Poljana by mu prý měly zaručit daňové příjmy „v desítkách milionů dolarů“.

Právě z postoje k osudu olympijského areálu v Soči je poznat tlak, pod nímž se ocitl prezident Putin. Jak napsal server Intellinews.com, ještě před rokem odmítal žádosti Germana Grefa, šéfa státní banky Sberbank, jež stavbu tamních olympijských objektů financovala, o vybudování hazardního centra. Letos na podzim již souhlasil (a Sberbank vlastní v Soči 92 procent plánovaného komplexu). Protože však Rusko je Rusko, vymínil si Putin, že hazard může sídlit jen v objektech, jejichž stavbu neplatil přímo stát.

Malé Las Vegas

Ještě svalnatější představy mají Rusové ohledně Krymu. „Vytvoření hazardní zóny v Krymské republice přitáhne investory, vytvoří pracovní příležitosti a obohatí příjmy tamního rozpočtu,“ citovala agentura ITAR-TASS poslance Anatolije Karpova, místopředsedu ekonomického výboru Státní dumy.

Podle výpočtu jeho analytiků by si mělo hospodářství Krymu ročně přijít na 725 milionů dolarů a tamní rozpočet na 28 milionů. „Krym má dobrou šanci stát se konkurentem Macaa, Monaka a Las Vegas,“ nechal se na podobně optimistickou notu slyšet tamní vicepremiér Rustam Temirgalijev v citaci deníku Kommersant.

Skutečnost může být složitější. Brit Ian Livingston, výkonný ředitel kasina Adjara v Tbilisi, hlavním městě nedaleké Gruzie, se konkurence ze Soči a Krymu neobává: „Kdyby se ze Soči stalo něco jako malé Vegas, skutečně by to mohlo z našeho trhu nějaké hráče odlákat,“ řekl deníku The Guardian, „ale na to je třeba vytrvalých investic, nestáčí, že tam stojí nějaké domy. A i s investicemi potřebujete několik let do postupného začátku; nejméně rok bude trvat jen vyřešení všech právních problémů.“

Autor článku: Daniel Deyl

Putin a hazard

  • 6 zón, v nichž je organizace hazardních her povolena – Krasnodarská oblast, Altaj-Primorje, Kaliningrad, Krym, města Azov a Soči; zatím funguje pouze Azov
  • 72 hodin bude platit povolení k pobytu v Soči pro zahraniční návštěvníky bez vstupního víza
  • 600 000 návštěvníků ročně navíc doufá přitáhnout Krym (nádavkem ke třem milionům, které na poloostrov jezdily ještě před loňským připojením k Rusku)
  • 3,9 milionů dolarů loni získalo z hazardu město Azov, z toho 3,4 milionů z provozu tří svých kasin
  • 725 milionů dolarů ročně by podle ruských analytiků mělo krymské ekonomice přinést povolení hazardu

Zdroje: Intellnews.com, The Moscow Times

Převzato z týdeníku Euro

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek