Moravská vína ve Varšavě

20. 5. 2015

  • Země: Polsko
  • Datum zveřejnění: 20.05.2015

 

Ilustrační obrázek

Dne 19.5.2015 proběhla v prostorách Velvyslanectví ČR ve Varšavě odborná degustace moravských vín určena pro polské someliéry, importéry, novináře, bloggery a další odborníky zabývající se vínem. Akci zorganizovali za finančního přispění MZV ČR a Vinařského fondu ČR pracovníci ekonomické úseku ambasády s podporou CzechTrade a CzechTourism, iniciátorem akce byl pan Zbyhněv Gluza, majitel portálu winozmoraw.pl a prodejce moravských vín v Polsku.

Degustace se zúčastnilo přes 40 pozvaných hostů z Polska a na straně vinařů 17 českých výrobců vína. Po úvodním slovu velvyslance ČR ve Varšavě pana Jakuba Karfíka, vedl komentovanou část degustace jeden z nejuznávanějších odborníků na víno v Polsku, šéfredaktor časopisu Magazyn Wino a mezi jinými také znalec moravských vín pan Tomasz Prange-Barczyński. V průběhu degustace každý z vinařů, jejichž vína byla panem Barczyńskim vybrána do komentované degustace, měl možnost představit svoji firmu i prezentovaná vína. Po skončení oficiální části vinaři u svých stolů prezentovali širší nabídku svých vín a měli možnost s polskými hosty podrobněji diskutovat o možnostech uplatnění na místním trhu.

Osobně byli přítomni zástupci českých firem:

Nové Vinařství

Vinařství Špalek

Vinné Sklepy Lechovice

Krásná Hora

Piálek & Jäger

Vinařství Mikrosvín Mikulov

Zámecké Vinařství Bzenec

Kolby

Vinařství  Válka

Vinařství Lednice Annovino

Vinařství Konečný

Vinařství Štěpán Maňák

Vinařství Lahofer

Vinařství Hanzel

Rajhradské Klášterní

Víno Škrobák

Bohemia Sekt 

V průběhu akce také ředitelka varšavské kanceláře CzechTourism Ivana Bílková krátce prezentovala možnost spojení poznávání moravských vín s turistikou. CzechToursim pro zájemce o podobné cesty má připravené průvodce, mapy a další materiály v polštině. 

Akce nebyla určena pro veřejnost, jejím cílem bylo pozvednout prostřednictvím zúčastněných novinářů povědomí polských spotřebitelů o moravských vínech obecně, ale také pomoci vinařům v navázání obchodních kontaktů v Polsku. Kromě zprostředkování obchodních kontaktů zahraniční kancelář CzechTrade ve Varšavě může také poradit, jak překonat administrativní překážky, které v ČR pro víno už dnes neexistují (kolkování láhví, odvádění spotřební daně). Prodej vína v Polsku sice je řádově menší než v ČR (průměrně se jedná o cca 4l/osobu/rok, což je asi 5x méně než v ČR), ale právě kvůli těmto velkým rozdílům se polský trh velmi dynamicky rozvíjí a popularita vína stoupá. 

Zpracovali: Adam Suchanek, ředitel CzechTrade Varšava a Petr Darmovzal, vedoucí OEÚ ZÚ Varšava.

Tisknout Vaše hodnocení: