Moskva rozšířila sankce, nově zasáhnou Island nebo Lichtenštejnsko

13. 8. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - Moskva rozšířila sankce, nově zasáhnou Island nebo Lichtenštejnsko Rusko přidalo Albánii, Černou Horu, Island a Lichtenštejnsko na seznam západních zemí, ze kterých zakázalo dovoz potravin. Zároveň pohrozilo tímto krokem i Kyjevu, pokud začátkem příštího roku vstoupí v platnost hospodářská část smlouvy o přidružení Ukrajiny k Evropské unii. Příslušné nařízení podepsal premiér Dmitrij Medveděv.

„Nyní ke státům Evropské unie, Austrálii, Kanadě, Norsku a USA, ze kterých jsme loni v srpnu zakázali dodávky některých druhů zemědělské produkce, jsme přidali řadu dalších zemí, konkrétně Albánii, Černou Horu, Island a Lichtenštejnsko,“ řekl premiér na zasedání vlády.

Medveděv už dříve oznámil, že „celá řada zemí“, vůči nimž Moskva embargo nezavedla, se k protiruským sankcím dodatečně připojila, přestože původně je nepodpořily. Právě tyto státy mají postihnout nové sankce.

Podle dřívějších zpráv agentury TASS se na sankčním seznamu měly ocitnout i Ukrajina a Gruzie. Tyto informace se tak nepotvrdily.

Trest za sblížení s EU

Zákaz dovozu potravin je ruskou odvetou na západní sankce, uvalené loni na Rusko kvůli anexi Krymu a jeho roli v ukrajinském konfliktu. Sankce i ruské embargo byly letos v červnu o rok prodlouženy.

Smlouva o přidružení Ukrajiny, jejíž součástí je dohoda o vytvoření zóny volného obchodu, má vstoupit v platnost první den roku 2016. Dokument byl podepsán už loni, ale na nátlak Moskvy byla jeho platnost odložena. Rusko dalo několikrát najevo, že si přeje další odklad, případně změnu textu či připojení dodatků. V minulosti hrozilo, že po přidružení Ukrajiny k EU omezí přístup ukrajinských výrobků na ruské trhy.

Článek převzatý z portálu E15.cz

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek