Most na Pelješac – chorvatský projekt století zaznamenal další vývoj

9. 12. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Most na Pelješac – chorvatský projekt století zaznamenal další vývoj Hrvatske ceste, společnost pro správu, výstavbu a údržbu státních silnic v těchto dnech obdržela dvanáct nabídek v rámci prvního předkvalifikačního kola, ve kterém firmy předaly dokumentaci, která by měla potvrdit jejich technickou, finanční i právní způsobilost realizovat tento projekt. Splněním této podmínky by se tak mohly kvalifikovat k pozvání do druhého kola nabídkového řízení.

Hrvatske ceste by měly způsobilé firmy vybrat do konce ledna 2017 a zároveň také musí stanovit lhůtu pro případná odvolání.

Do tisku se dostaly informace, že nabídky do prvního kola předložily například firmy ze Španělska, Itálie, Číny, Jižní Koreje, Turecka a Francie. Přímá účast chorvatských firem, vzhledem k velikosti projektu je nereálná, nicméně lze předpokládat jejich účast jako subdodavatelů renomovaných zahraničních firem.

Hrvatske ceste odhadují, že hodnota projektu se bude pohybovat okolo 1,76 mld. HRK bez DPH (cca 236 mil. EUR) a je zřejmé, že cena nabídky bude jedním z nejvíce rozhodujících kritérií. Most by měl být dlouhý 2,5 km a široký 22,5 m s dokončením (pokud vše půjde hladce) v období okolo roku 2022. Chorvatská strana předpokládá využít financování ze zdrojů EU ve výši cca 78 % (cca 184 mil. EUR), resp. dosažitelnost finančních zdrojů EU je podmínkou realizace projektu.

První pokus o výstavbu mostu se datuje do roku 2007, projekt však byl v roce 2010 zastaven. Mezitím se Chorvatsko stalo členem EU a svítá tak na lepší časy, že s podporou financí EU bude projekt konečně realizován. Vyřešil by se tak problém pokračování Jadranské dálnice z města Ploče do Dubrovníku, přičemž by na pevnině dálnice nemusela procházet enklávou Neum, která patří k území Bosny a Hercegoviny, ale obešla by ji právě s pomocí mostu přes poloostrov Pelješac. Projekt má tedy význam nejen obchodní a turistický, ale i politický.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Záhřebu (Chorvatsko).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek