Možnost obnovení projektu jaderné elektrárny Bataan na Filipínách

9. 9. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Možnost obnovení projektu jaderné elektrárny Bataan na Filipínách Nová filipínská vláda prezidenta Duterteho zvažuje obnovení projektu jaderné elektrárny na poloostrově Bataan nedaleko Manily. Stavba jaderné elektrárny o výkonu 6200 MW byla zahájena v roce 1976 a dokončena v roce 1984. O dva roky později byla po pádu diktátora Marcose a nehodě černobylské elektrárny zakonzervována.

Stavba navíc stojí nedaleko jednoho z mnoha místních tektonických zlomů a zhruba 70 kilometrů od sopky Pinatubo, která v roce 1991 explodovala a při jedné z největších sopečných explozí v historii v podstatě celá hora vyletěla do vzduchu.

Nový ministr energetiky Alfonso Cusi nyní oznámil, že jeho úřad analyzuje možnost celý projekt obnovit. Dle ministra je cílem zajistit zemi čistou a levnou energii s tím, že obnovení projektu zdůvodňuje potřebou nahradit fosilní paliva (plyn a uhlí), které nyní vytváří více než polovinu energetického mixu Filipínské republiky-

V mixu dále velkou roli (2. největší na světě) hraje i geotermální energie, díky vulkanickému původu většiny území Filipín a řadě stále aktivních sopek. Geotermální energie na Filipínách dosahuje 22% podílu na mixu, tedy podobného procenta výkonu jako jaderná energetika v ČR. Argumentem je i využívání jaderné energie u sousedního Vietnamu, Thajska, Malajsie či Indonésie.

Ministerstvo energetiky současně obnoví činnost týmu, který má za úkol tuto možnost analyzovat. Tým vznikl v roce 2007, nicméně jeho činnost byla v minulosti pozastavena a definitivně ukončena po nehodě v japonské elektrárně Fukushima v roce 2011. Plány na obnovu činnosti elektrárny zatím nemají žádný definitivní časový rámec. Předpokládané náklady dle ministra mají dosáhnout ca 1 mld. USD

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Manile (Filipíny).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek