MSV Brno je za dveřmi. Veletrh ovládne automatizace a robotizace

6. 10. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Největší a nejvýznamnější průmyslový veletrh ve střední Evropě začíná už 9. října v jihomoravské metropoli. Mezinárodní strojírenský veletrh (MSV) Brno, jehož se zúčastní desítky tisíc lidí, se letos věnuje průmyslové automatizaci, robotizaci a Průmyslu 4.0.

Putování za automatizací. To je leitmotiv největší akce na Brněnském výstavišti. I letos se MSV zúčastní více než 1500 vystavovatelů a 80 tisíc návštěvníků z celého světa (ze zahraničí přijíždí třetina vystavovatelů a zhruba každý desátý návštěvník).

Většina lidí, kteří MSV navštíví, přímo ovlivňuje rozhodování o investicích a asi třetina patří k vrcholovému managementu strojírenských firem.

Obor elektronika, automatizace a měřící technika je po obráběcí technice a materiálech a komponentech ve strojírenství třetím nejobsazenějším specializovaným celkem MSV.

MSV Tour 2017

Automatizaci, digitalizaci a robotizaci se věnují firmy, které na MSV vystavují, řadu let. Letos je ovšem průmyslová automatizace ústředním tématem veletrhu.

Orientovat se v záplavě nových technologií je složité i pro odborníky. I proto se účastníci veletrhu dočkají novinky, která může jejich návštěvu výstavy výrazně zefektivnit.

V rámci projektu MSV Tour 2017 připravili organizátoři odborníky komentované prohlídky vybraných expozic napříč výstavištěm. Pro úvodní ročník se trasy rozdělí ve třech okruzích a představí:

  • Průmysl 4.0 – technologie pro cestu k digitální továrně
  • Robotizaci – trendy v kooperaci, bezpečnosti i mobilitě
  • Automatizaci – ukázka tradičních úloh s netradičním řešením

Komentované prohlídky povedou firemní experti, kteří konkrétní řešení představí. V rámci doprovodného programu pak zájemci nemusejí řešit dilema, zda si vyslechnou přednášku, nebo navštíví ukázky přímo na výstavní ploše. MSV Tour 2017 umožňuje obě aktivity ve stejném čase.

Pestrý doprovodný program

Součástí MSV jsou desítky odborných konferencí, jednání a seminářů, které se v týdnu od 9. do 13. října 2017 konají přímo na brněnském výstavišti (BVV), ale také jinde v České republice.

Přímo v areálu BVV se mohou zástupci firem každý den zúčastnit jednání v rámci projektu Kontakt - kontrakt, který organizuje Regionální hospodářská komora Brno. K obchodním jednáním se zde setkají stovky firem včetně zahraničních subjektů. Podle Václava Nevídala ze společnosti Egston System Electronic se firmy dostávají do povědomí ostatních a akce přináší nové kontakty do budoucna. „Během vzájemných rozhovorů se otevírají nové možnosti a další řešení, o kterých jsme před první jednáním ani neuvažovali,“ říká Nevídal po zkušenostech s loňským ročníkem.

Svaz průmyslu a dopravy (SP ČR) nabízí podnikatelské veřejnosti kromě tradičního Sněmu SP ČR, který představí priority a dlouhodobé vize svazu a umožní výměnu názorů mezi zástupci zaměstnavatelů a politické sféry, také Fórum průmyslu a Vysokých škol (10. 10. v Pavilonu P) či Kulatý stůl pro exportéry (11. 10. v pavilonu E).

Na první zmíněné akci se scházejí zástupci průmyslu s lektory vysokých škol. Diskutuje se zejména o zapojení akademické sféry do aplikovaného výzkumu a spolupráci mezi studenty technických oborů a firmami. Kulatý stůl pro exportéry – budování obchodních týmů v zahraničí je zase tradiční příležitostí pro české firmy k navázání zahraničních kontaktů.

V Brně se bude jednat také o investičních příležitostech. V úterý 10. října představí CEBRE – Česká podnikatelská reprezentace při EU Investiční plán pro Evropu – iniciativu, která má zvýšit investice a podpořit hospodářský růst v Unii. Ve středu pak v Brně pořádá agentura CzechInvest seminář na téma Investiční pobídky v České republice.

Cyklus konferencí Integrované inženýrství v řízení průmyslových podniků má na MSV již 18. pokračování. Pořadatelem je Fakulta strojní ČVUT Praha. Tématem letošní konference jsou moderní trendy v řízení průmyslových podniků.

Jednou z nejvýznamnějších technologických novinek posledních let je 3D tisk. Největší česká konference na toto téma 3D Tisk – trendy, zkušenosti a obchodní příležitosti proběhne rovněž v rámci MSV, a to 11. října.

Energie pro budoucnost je například i mottem letošní světové výstavy EXPO Astana 2017 a důležité tématice se nevyhýbá ani MSV Brno. Konference Energie pro budoucnost XXII. – Energetická efektivita v průmyslové sféře pro růst podniku se koná v rámci veletrhu 10. října 2017.

Podpora exportérů

Jednou z klíčových oblastí české ekonomiky je export. I pomoci vývozcům se v rámci BVV věnují desítky seminářů, konferencí a dalších akcí. Významnou doprovodnou akcí veletrhu, která se koná 10. října v Kongresovém centru BVV, je Meeting Point agentury CzechTrade. Na individuálních půlhodinových konzultacích s vedoucími zahraničních kanceláří agentury CzechTrade dostanou vývozci možnost projednat exportní aktivity a seznámit se se specifiky trhů vybraných teritorií.

Více o tom, na jaká teritoria je Meeting Point zaměřen, si přečtěte v kalendáři akcí CzechTrade.

Pro zájemce o vývoz na druhý největší světový trh je připraveno v pavilonu E Česko-indické podnikatelské fórum (10.10.). Řečníci z Indie i ČR zde budou prezentovat příležitosti v oblasti automobilového průmyslu, vodního a odpadového hospodářství, logistiky apod. Indie je letos ostatně hlavním hostem brněnského veletrhu.

O možnostech zapojení českých firem do jednoho z významných a nedávno otevřených českých podnikatelských inkubátorů v indickém Bengalúru se zástupci firem dozvědí na semináři Český podnikatelský inkubátor v Indii v Exportním domě ve středu 11. října.

Cílem semináře Nové exportní příležitosti v Asii: Vietnam a Japonsko bude představit firmám aktuální stav vyjednávání a budoucí implementace dohod o volném obchodu EU-Vietnam a EU-Japonsko a příležitosti, které tyto obchodní dohody nabízejí tuzemským exportérům.

Workshop o možnostech levného dovozu, připravovaný ve spolupráci s Generálním ředitelstvím cel, by měl informovat firmy o možnostech, které nabízí celní suspenze a systém všeobecných celních preferencí (GSP).

Více o akcích (nejen pro exportéry) pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu ČR čtěte v textu Akce Ministerstva průmyslu a obchodu ČR na 59. Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně na Businessinfo.cz.

jap

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek