Mzdové náklady jsou v Bulharsku nejnižší z celé EU.

12. 4. 2017

  • Země: BG - Bulharsko
  • Datum zveřejnění: 12.04.2017

mzda_180967061-120.jpgMzdové náklady v bulharských podnicích byly v průměru 4,4 EUR za hodinu v roce 2016, což je o 7,8 % více než v předchozím roce.  Tyto informace zveřejnil Eurostat, nicméně Bulharsko stále zůstává na dně žebříčku mzdových nákladů (mzdy, daně a příspěvky na sociální zabezpečení) v Evropské unii, kde průměr dosáhl 25,4 eur v roce 2016. První v žebříčku je Dánsko, kde zaměstnavatel zaplatil v průměru téměř desetkrát více za každého zaměstnance (42 EUR / hodinu).

Navzdory nezáviděníhodné žebříčku v rámci všech zemí v EU, růst mzdových nákladů je nejvyšší v posledních dvou letech. V roce 2016 bulharský zaměstnavatel musí vynaložit o 7,8 % více peněz na jednoho zaměstnance než v předchozím roce.  Jako další země z rostoucím vývojem je Rumunsko (o 11,6 % vyšší náklady na jednoho zaměstnance). Lepší ukazatele vykazuje pouze Spojené království (15,2 %) a Lotyšsko (o 7,3%). Fakt je ten, že Bulharsko a Rumunsko začínalo od nejnižší základny v rámci EU, takže malé změny v hodnotách vedly k poměrně velkému procentu.

Zvyšující se trend …

Nejvyšší náklady bulharských zaměstnavatelů jsou v sektoru služeb (4,7 EUR / hodina), zatímco nejnižší ve stavebnictví (3,6 EUR / hodina). Předpoklad nárůstu celkových mzdových nákladů bude pokračovat i letos. Jedním z důvodů je nárůst příspěvku na sociální zabezpečení od ledna letošního roku, což přímo ovlivňuje náklady na pracovní sílu. Souběžně s tím budou platy narůstat vzhledem k výši minimální mzdy (která je 460 lev) a stále se zvyšujícím vážným nedostatkem kvalifikovaných pracovníků na trhu práce.

Zpracovala: Zahraniční kancelář Sofia CzechTrade ve spolupráci se ZU Sofia

Zdroj: Kapital BG, 12.4. 2017

 

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: