Na investicích bude třeba tvrdě pracovat

21. 6. 2017

  • Země: LV - Lotyšsko
  • Datum zveřejnění: 08.06.2017

investment_567032503-120.jpgChceme-li nadále pokračovat s politikou přilákání zahraničních investic, bude třeba tvrdě pracovat a změnit chápání, napsaly ve čtvrtek noviny Dienas Bizness.

Od roku 2000 narostl objem přímých zahraničních investic v Lotyšsku téměř 6,5 krát - z 1,8 na 13,5 miliard eur, ale v posledních dvou letech se nárůst zastavil. V letech 2014 a 2015 bylo v Lotyšsku investováno 600 milionů eur, což není málo, ale obrázek loňského roku pokazila jedna transakce - Swedbank si snížila základní kapitál převodem 368 milionů eur na mateřskou společnost a současně dodatečně vyplatila nahromaděné nevyplacené dividendy. Je třeba dodat, že takto banka jednala i v Litvě a Estonsku. To samozřejmě výrazně ovlivnilo celkový výsledek, s přihlédnutím ke skutečnosti, že zbytek z celkové investice v Lotyšsku byl 13,5 miliardy EUR.

Hovoříme-li o investičních tocích ve světě, konstatuje ekonom SEB banky pan Dainis Gashpuytis, že jejich aktivita se snížila a zaměření se přesouvá. „Výhledy se mění, stejně jako názor investorů na budoucnost regionů. Lotyšsko dosáhlo úrovně, kdy levné a mnohoslibné příležitosti již neexistují a konkurence v regionu je velká. Investoři mění své názory na celé regiony a země, někteří i opouštějí Lotyšsko ..“ - říká Gashpuytis.  Nedávný a pozoruhodný příklad - z Lotyšska a Litvy se stahuje finský obchodní řetězec Prisma. Ve stejné době však přichází jiní investoři, kteří naopak další možnosti vidí - v roce 2018 bude, například, v Lotyšsku otevřen obchod globálního obchodníka nábytkem IKEA. 

Zdroj: LETA

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade v Rize.

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: