Na Sicílii se zrodila největší továrna v zemi na výrobu fotovoltaických panelů

11. 11. 2011

  • Země: Itálie
  • Datum zveřejnění: 10.11.2011
  • Zdroj: il sole 24 ore

Na Sicílii se zrodil „pól slunce“. V sicilském městě Katánie pokřtila společnost Enel, společně s StMicroelectronics a Sharp největší italskou továrnu na výrobu solárních panelů. Italská společnost Enel dává k dispozici trh a zkušenosti ve světě kilowatthodin.

Japonská Sharp přidala své tenkovrstvé křemíkové technologie, které stojí méně, než klasické krystalické panely: právě společnost Sharp vyvynula solární články v 50.letech, které sloužily k napájení prvních vesmírných satelitů a kapesních kalkulaček minulého století.

Společnost StMicroelectronics se pohybuje ve světě elektroniky a přispěla do projektu právě továrnou M6 v Katánii, která měla produkovat flash paměťové disky, paměť pro mobilní telefony a mikroelektroniku.

Tři, výše zmíněné společnosti, jsou v projektu rovnými partnery s podíly 33 %, nejen kvůli tomu se nově vzniklý partnership jmenuje 3Sun. Bylo investováno přes 70 milionů euro z kapsy každého z partnerů, celkem tedy něco málo přes 210 milionů euro. Továrna momentálně produkuje 2.100 kusů fotovoltaických panelů denně. Před plným provozem bylo zasláno okolo sto produktů do Japonska, kde byly testovány a podrobeny certifikačním zkouškám.

O několik kilometrů dál od slunečního pólu se nachází zrcadlová centrála Archimede (město Priolo), solární elektrárna Adrano a termodynamická solární elektrárna Fera (město Noto). Ředitelé tří uvedených společností potvrzují, že tato sluneční oblast bude centrem středomořského trhu pro Evropu, Blízký východ a Afriku. Prezident nově vzniklé společnosti 3Sun předpokládá, že za několik let se velikost a kapacita továrny zdvojnásobí, přibyde další výrobní prostor, to vše za účelem navýšení kapacity výroby fotovoltaických panelů s výkonem 1.000 MW. 

Zpracovala zahraniční kancelář CzechTrade Miláno.Tisknout Vaše hodnocení: