Na svátky budou velké obchody zavřené

29. 6. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28 října, 25. a 26. prosince. Těchto sedm svátků bude podle zákona, který nově schválila Sněmovna a poslala ho do Senátu, v obchodech zavřeno. Na Štědrý den mohou mít obchody otevřeno do poledne.

Poslanci schválili úpravu na návrh Senátu a přes odpor pravice. Úpravu, proti níž protestovala také Hospodářská komora ČR, dostane k podpisu prezident. Zákon se projednával už podruhé. Původně ho Senát vrátil poté, co v něm zůstaly jen tři sváteční dny. Dá se očekávat, že v této podobě zákon v horní komoře projde.

Nová legislativa se nebude vztahovat na obchody s prodejní plochou pod 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích či v nemocnicích.

Za porušení nařízení bude majitelům prodejen hrozit pokuta až milion korun. Při opakovaném porušení dokonce pětinásobek.

Právě fakt, že zákon se vztahuje jen na větší obchody, kritizuje Hospodářská komora ČR. „Jedná se o diskriminaci, kterou by měl přezkoumat Ústavní soud ČR,“ vyjádřila se prostřednictvím tiskové zprávy komora.

Zástupci ODS a TOP 09 zastáncům předlohy vytýkali to, že chtějí určovat lidem, jak se mají chovat a kdy mají chodit nakupovat. Proti byli i někteří poslanci ANO. Předseda hospodářského výboru Ivan Pilný (ANO) normu kritizoval jako "naivní pokus o sociální inženýrství".

Podobný zákon platil například v Maďarsku, po roce byl ovšem zrušen. Kritzovaly ho dokonce i tamní odbory, jež poukazovaly na to, že v jeho důsledku přišly o práci tisíce lidí.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek