Náměstek ministra obrany ČR podpořil v Mosambiku konkrétní projekty českých firem

23. 8. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Náměstek ministra obrany ČR podpořil v Mosambiku konkrétní projekty českých firem Náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta v doprovodu podnikatelské delegace absolvoval pracovní cestu do Mosambiku ve dnech 16. – 18. srpna 2017 s cílem podpořit již konkrétní projekty v oblasti obranného a bezpečnostního průmyslu. Mise navázala na několik předchozích expertních a seniorních cest obou stran do Mosambiku a České republiky a zejména na cestu ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka v květnu 2015.

V rámci srpnové mise byl v Mosambiku také náměstek ministra zahraničních věcí Lukáš Kaucký, který během jednání se svým protějškem identifikoval další sektorové příležitosti pro české podniky a předal dopis s pozváním do ČR od prezidenta Miloše Zemana pro mosambického prezidenta Filipe Jacinto Nyusiho.

Ve dnech 16. – 18. srpna 2017 se uskutečnila pracovní cesta náměstka ministra obrany Tomáše Kuchty v doprovodu podnikatelské delegace do Mosambiku. Jednalo se již o druhou cestu náměstka Kuchty do této země, kdy první uskutečnil při doprovodu ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka v květnu 2015. Právě v té době byla otevřena témata spolupráce v obranném a bezpečnostním průmyslu a prezentována řešení českých společností.

Na proběhlá jednání navázalo hned několik expertních a seniorních cest do Mosambiku i České republiky s cílem projednat a zkonkretizovat zájmy obou stran týkající se školení mosambických pilotů, servis helikoptér ruské výroby, opravy a aktivizace nových letadel české výroby.

Náměstek Tomáš Kuchta byl během této srpnové mise přijat náměstkem ministra obrany Patríciem Josém, zástupci pozemních a vzdušných sil a generálního štábu ozbrojených sil Mosambiku. Hlavním cílem byla politická podpora rozjednaným projektům a představení ČR jako partnera, se kterým může Mosambik navázat dlouhodobou spolupráci založenou na vyrovnaných výhodách na obou dvou stranách.

České společnosti tvořící obchodní delegaci měly také příležitost se prezentovat a představit mosambickým zástupcům. Vedle představitelů vzdušných a pozemních sil se prezentace zúčastnili zástupci generálního štábu, akviziční společnost Montebinga a mosambické ministerstvo vnitra.

Jednání náměstka ministra obrany Tomáše Kuchty s mosambickým náměstkem ministra národní obrany Patríciem Josém

Jednání náměstka ministra obrany Tomáše Kuchty s mosambickým náměstkem ministra národní obrany Patríciem Josém

Jednání českých firem se zástupci státní akviziční společností Montebinga

Jednání českých firem se zástupci státní akviziční společností Montebinga

Ve stejné době byl v Mosambiku také náměstek ministra zahraničních věcí Lukáš Kaucký, který byl přijat náměstkyní ministra zahraničních věcí a spolupráce Nyeleti Brooke Mondlane. Domluvili se na prohloubení vzájemné spolupráce s důrazem na zemědělství, potravinářství, energetiku, infrastrukturu, hospodaření s vodou a těžební průmysl. Právě v těchto oblastech se nyní rozvíjí nejvíce projektů, zlepšuje se investiční prostředí a stát nabízí hned několik daňových ale i jiných výhod. Na závěr jednání předal náměstek Kaucký dopis s pozváním do ČR od prezidenta Miloše Zemana pro mosambického prezidenta Filipe Jacinto Nyusiho.

Účelem návštěvy obou zástupců ministerstev bylo poskytnout politickou podporu aktivitám českých podniků v Mosambiku, identifikovat další oblasti spolupráce a dát další impuls k prohloubení vzájemných vazeb a přátelských vztahů mezi oběma zeměmi.

Mezi Českou republikou a Mosambikem jsou uzavřená dvě memoranda o porozumění, jedno mezi ministerstvy zahraničních věcí a druhé mezi ministerstvy obrany obou zemí. Mise byla organizována jako projekt ekonomické diplomacie v oblasti leteckého a obranného průmyslu.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Pretorii (Jihoafrická republika). Autor: Kristýna Chvátalová, ekonomický diplomat.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek