Náměstek ministra Vladimír Bärtl se setkal se švýcarskou tajemnicí pro ekonomiku

4. 5. 2017 | Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)

Dne 2. května 2017 se uskutečnilo setkání náměstka ministra Ing. Vladimíra Bärtla se švýcarskou státní tajemnicí pro ekonomické záležitosti SECO Marie-Gabrielle Ineichen-Fleish, kterou doprovázel švýcarský velvyslanec v ČR Markus-Alexander Antoinetti, ředitel partnerského odboru Evropy a střední Asie v rámci SECO Tony Moré, ředitel odboru pro ekonomickou spolupráci a rozvoj v rámci SECO Hugo Brugmann a obchodní rada švýcarské ambasády Werner Bardill.

Delegaci MPO dále tvořili ředitel odboru zahraničně-ekonomických politik I Martin Pospíšil, zástupce ředitele odboru evropských záležitostí a vnitřního trhu Jitka Savin, odborník na otázky evropského trhu a služeb Daniel Šitera a ministerský rada Karel Zděnovec.

Setkání se věnovalo rozboru aktuální situace v ekonomikách obou zemí a hledání možností dalšího prohlubování vzájemné ekonomické a investiční spolupráce, včetně diskuze o potřebách firem. Obě strany ocenily, že mezi sebou nemáme větších problémů a tedy není důvod, proč by neměla obchodní a investiční výměna dále růst.

Náměstek Bärtl mimo jiné kvitoval švýcarské investice v ČR, včetně faktu, že se jedná většinou o ty s nejvyšší přidanou hodnotou, takže takto kvalitní jsou rozhodně nadále vítány. Ze strany státní tajemnice Ineichen-Fleish mimo jiné zazněla pochvala ČR ve smyslu, že pro Švýcarsko jsme neméně důležití ekonomičtí a investiční partneři než jsou například některé země BRICS (citovala Brazílii či Indii). Drobná kritika zazněla na zdlouhavost procedur v ČR. Pokud bychom se v tomto zlepšili, zájem švýcarských firem a investorů se podle ní ještě zvětší.

Pozornost byla také věnována zkušenostem Švýcarska při uzavírání dohod s EU nebo při procesu postupné implementace unijních acquis do jejich právního systému. Mimo jiné zaznělo, že právě země helvétského kříže může být v oblasti dohod zdrojem inspirace i pro Brexit.

Fotografie poskytnuta MPO ČR.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek