Náměstek ministra zahraničních věcí ČR podpořil český export na Filipínách

1. 2. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Náměstek ministra zahraničních věcí ČR podpořil český export na Filipínách Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa navštívil ve dnech od 11. do 13. ledna 2016 Filipíny. Jednalo se o jeho vůbec první návštěvu v této rychle se rozvíjející zemi jihovýchodní Asie. Vedle jednání s vysokými představiteli místní vlády a diplomacie se Tlapa setkal s lídry filipínského businessu, aby prodiskutoval příležitosti pro rostoucí vzájemný obchod.

Na jednání náměstka Tlapy s vysokými představiteli filipínské diplomacie ocenila 1. náměstkyně ministra zahraničních věcí Laura del Rosario zintenzivnění vztahů mezi oběma zeměmi v posledním roce. Ocenila také vzrůstající spolupráci ve vzdělávání, kdy filipínští studenti nově odjíždějí do ČR na vládní i soukromá stipendia. Potvrdila také, že na duben letošního roku bude připravena mise představitelů filipínských univerzit do ČR.

Náměstek ministra pro politické vztahy Evan García hovořil o řadě témat nejen vzájemných vztahů, ale také o situaci na Blízkém východě a zajímal se i o česká opatření vzhledem k migrační krizi. Současně poděkoval za podporu, kterou česká vláda i veřejnost poskytly Filipínám po ničivém tajfunu Yolanda v roce 2013. Velvyslanec ČR Jaroslav Olša, jr. v této souvislosti uvedl: „Na Filipínách od té doby úspěšně působí několik českých nevládních organizací, které se od jednorázové humanitární pomoci zaměřily na dlouhodobější rozvojové projekty. Mezi nejúspěšnější patří oblast životního prostředí a školství“.

Na ministerstvu průmyslu a obchodu jednal náměstek Martin Tlapa o přípravě nové dohody o hospodářské spolupráci a možnostech účasti filipínských podnikatelů na některých veletrzích v ČR, např. strojírenském veletrhu v Brně či Zemi živitelce. Na Filipínské obchodní a průmyslové komoře náměstek Tlapa následně diskutoval s lídry místního businesu o možnostech obchodu s Filipínami, trhem se stomilionovou populací a akcelerujícími investicemi do infrastruktury či energetiky.

Náměstek doporučil zaměřit se na oblasti, ve kterých jsou české firmy tradičně úspěšné, např. doprava, železniční a letecké technologie, energetika či strojírenství. Tlapa, dle hlavního filipínského ekonomického deníku Business Mirror, také potvrdil, že „Česká republika podporuje přípravu dohody o volném obchodu mezi EU a Filipínami. Je potřeba sjednat vyvážený text, který umožní otevřít filipínské veřejné zakázky našim firmám a současně otevře evropský trh místní zemědělské produkci“. Během své návštěvy se náměstek Tlapa sešel mimo jiné i s českými krajany, filipínskými podnikateli a velvyslanci států Evropské unie.

Během setkání s náměstkem ministra obrany Natalio Ecarmou, jinak též bývalým velitelem mise OSN na syrských Golanech, se oba představitelé shodli na potřebě dokončit ujednání o spolupráci mezi ministerstvy obrany, které by vytvořilo moderní rámec pro aktivity v oblasti modernizace a výcviku ozbrojených složek.

Dle zástupce velvyslance a obchodního rady Jana Vytopila české firmy pozorně sledují zvyšující se investice do filipínské obrany a připravují se na účast na zbrojním veletrhu ADAS v Manile letos v září. Náměstek Tlapa jednal i s vrchním velitelem filipínské Pobřežní stráže kontradmirálem Williamem Meladem, se kterým probral otázky regionální bezpečnosti, možnosti spolupráce v oblasti výcviku a dodávek specializované české produkce. 

Filipínská ekonomika:

Potenciál spolupráce v zemi, která se od roku 2016 stala součástí jednotného trhu ASEAN, spočívá ve: spojeném trhu, resp. Ekonomickém společenství ASEAN má již nyní větší HDP než Indie. Sama filipínská ekonomika má do roku 2028 patřit mezi 30 největších ekonomik světa.

Statistiky potvrzují setrvalý růst českého vývozu, který pokračoval i v roce 2015. Český vývoz na stomilionové Filipíny je dlouhodobě vyšší než do Vietnamu a blíží se exportu do Indonésie. Obě země disponují podstatně robustnější českou přítomností. Toto tak reflektuje dobrý stav filipínské ekonomiky, která si užívá vůbec nejrychlejšího rozvoje od 50. let minulého století.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek