Náměstek ministra zahraničních věcí v Nigérii a Senegalu

16. 5. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa se ve dnech od 11. do 14. května 2016 účastní cesty do Nigérie a Senegalu. Součástí české delegace, kterou vede ministr zemědělství Marian Jurečka, je i 25členná podnikatelská mise.

V průběhu oficiální návštěvy přijal českou delegaci nigerijský viceprezident Yemi Osinbaja, ministr zahraničních věcí Geoffrey Onyeama a ministr energetiky a ekonomický superministr Babatunde Raji Fashola. Náměstek Martin Tlapa se také setkal s guvernérem státu Bauchi Mohammedem Abubakarem nebo stálým tajemníkem ministerstva zahraničních věcí Nigérie Balusem L. Lolou.

Cesta do Nigérie představuje příležitost pro potvrzení zájmu české strany na dalším rozvoji politických vztahů i spolupráce v oblasti bezpečnosti nebo energetiky. Nigérie je druhým největším obchodním partnerem České republiky v subsaharské Africe, proto partneři jednali také o možnostech dalšího prohloubení obchodní a ekonomické spolupráce a záměru otevřít zahraniční kancelář CzechTrade v Lagosu.

„Česko-nigerijské vztahy si zaslouží mnohem častější, pravidelnější a intenzivnější kontakt. Z tohoto důvodu jsme rádi, že kromě nové kanceláře CzechTrade v Lagosu, bylo v roce 2012 znovuotevřeno velvyslanectví Nigérie v Praze, ve kterém vidíme významný prvek při budování vztahů mezi oběma zeměmi,“ uvedl Martin Tlapa po setkáních.

Během návštěvy se také uskutečnil česko-nigerijský podnikatelský seminář, kterého se zúčastnilo přes 150 zástupců českých a nigerijských firem. Jeho cílem bylo podpořit působení českých firem na tamním trhu.

Následná cesta do Senegalu umožnila české delegaci možnost hovořit s představiteli země o rozvoji hospodářské spolupráce v klíčových oblastech – infrastruktura, zdravotnictví, energetika bezpečnost, a prezentovat tak vývozní potenciál českých exportérů.

I v druhé navštívené africké zemi byl na úvod zorganizován podnikatelský seminář k posílení přítomnosti českých firem na senegalském trhu, jehož se mimo jiné účastnila za senegalskou stranu ministryně pro podporu investic a rozvojového partnerství Khoudia Mbaye.

Česká reprezentace byla také přijata předsedou vlády Mohammedem Dionnem a jednala s ministrem zahraničních věcí Mankeurem Ndiayem a dalšími zástupci senegalské administrativy z oblasti zemědělství nebo turistiky. Náměstek Tlapa v této souvislosti prohlásil: „Rádi bychom povýšili úroveň našeho zastoupení v Senegalu z chargé d'affaires na velvyslanectví, a to již v příštím roce.“

Zároveň dodal, že již nyní posílí české ministerstvo zahraničních věcí svůj zastupitelský úřad v Dakaru o ekonomického diplomata, aby Česká republika mohla využít všech příležitostí, které Senegal nabízí.

U příležitosti 150 let výroby klavírů zde zároveň česká delegace slavnostně otevřela zastoupení společnosti Petrof a klavírní školy či dohodla zamezení dvojího zdanění mezi oběma zeměmi. Se senegalskou stranou se za účasti zástupců EGAP a ČSOB uskutečnila i jednání o možnostech dodávky autobusů z České republiky. „Ukazuje se, že přítomnost České republiky v Senegalu má své konkrétní výsledky,“ uzavírá M. Tlapa.

Cesta skončí v sobotu 14. května 2016, a to návštěvou rezervace Bandia, kde se uskuteční prezentace aktuálního stavu projektu České zemědělské univerzity. Ten se věnuje záchraně ohroženého druhu antilopy Derbyho a Česká republika ho dlouhodobě společně podporuje.

Foto: MZV ČR.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek