Náměstek MZV Miloslav Stašek navštívil českou expozici na EXPO Astana

14. 7. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Náměstek Miloslav Stašek se v zastoupení ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka zúčastnil ve dnech 11. až 13. července 2017 pracovní cesty ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka do Kazachstánu.

Náměstek MZV Stašek v AstaněV Astaně podpořil náměstek Stašek pro-exportní aktivity českých firem, které byly součástí doprovodné podnikatelské mise, a současně navštívil český pavilon na světové výstavě EXPO. V průběhu návštěvy se dále náměstek Stašek zúčastnil česko-kazachstánské energetické konference a jednání s ministrem energetiky Kazachstánu Kanatem Allabergenovičem Bozumbajevem.

Ministra průmyslu a obchodu Havlíčka a náměstka Staška do Kazachstánu doprovodila početná podnikatelská mise čítající 23 subjektů reprezentující zejména sofistikovaná řešení v energetice. Právě energetika včetně obnovitelných zdrojů, zpracovatelský průmysl v oblasti zpracování ropy a návazná infrastruktura ropy i plynu, metalurgie a produkce hotových hutních výrobků, ale rovněž dodávky v oblasti energetického strojírenství jsou dle náměstka Staška velmi perspektivními oblastmi, které by neměly zůstat stranou zájmu českých firem.

Rozvoji česko-kazašských obchodních vztahů v této oblasti se pak dostalo podpory ze strany ministra průmyslu a obchodu Havlíčka a náměstka Staška během energetické konference v Astaně a bilaterálního jednání s ministrem energetiky Republiky Kazachstán Bozumbajevem.  

Význam Kazachstánu jako jednoho z klíčových obchodních partnerů s velkým potenciálem právě v oblasti energetiky dokládá i účast ČR na specializované výstavě EXPO Astana, jejímž tématem je „Energie budoucnosti“. Náměstek Stašek proto podpořil vystavovatele v českém pavilonu, jehož dominantním exponátem je letadlo na elektrický pohon, které je revoluční svou úsporností a šetrností k životnímu prostředí. Mezi další české unikátní řešení v národním pavilonu se řadí elektrárna založená na principu ekologického zpracování odpadu, funkční miniturbína, dům s nulovou spotřebou energie, elektrobus s automatickou rychlonabíjecí infrastrukturou, největší převodovka na světě pro větrné elektrárny nebo létající kolo.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek