Náměstek Tlapa podepsal dohodu o spolupráci s Kubou

23. 9. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Náměstek Tlapa podepsal dohodu o spolupráci s Kubou Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa uskutečnil ve dnech od 19. do 22. září 2016 návštěvu Kuby, kde jednal s tamními představiteli a podpořil projekty ekonomické diplomacie. Na cestě jej doprovázela delegace ministerstva zemědělství a zdravotnictví a početná skupina českých podnikatelů.

Náměstek Tlapa se setkal se svým protějškem na kubánském ministerstvu zahraničí Rogeliem Sierrou Díazem a také náměstkyní ministra zahraničního obchodu a investic Ileanou Núñezovou. Jde o druhou návštěvu za poslední rok a první oficiální návštěvu Kuby po nástupu historicky prvního českého velvyslance v Havaně Vladimíra Eisenbruka.

Výsledkem návštěvy je mimo jiné Memorandum k ustavení vzájemné spolupráce, které vytváří rámec pro pravidelné konzultace s cílem rozvíjet bilaterální vztahy. Po jeho podpisu prezentoval náměstek Tlapa výsledky jednání místním médiím, jejichž zájem o českou návštěvu svědčí o úspěchu české diplomacie na Kubě za poslední dva roky. Partneři v Havaně ocenili vzájemné úsilí o obnovení společného dialogu jak v politické, tak ekonomické oblasti a vyjádřili zájem o další návštěvy, konkrétně zmínili přání zorganizovat návštěvu prezidenta Miloše Zemana.

Součástí návštěvy delegace ČR na Kubě bylo také podnikatelské fórum, díky němuž české firmy získaly nové kontakty na kubánské partnery. „České firmy mají na Kubě na co navazovat. Důležité je udržet nastavený kurz a využít obchodních příležitostí, které Kuba nabízí,“ zdůraznil náměstek Tlapa. V rámci jednání se také díky společné aktivitě EGAP a MZV znovuotevřela možnost financování exportu a investic českých firem. Na tuto cestu naváže v listopadu letošního roku oficiální účast zástupců Ministerstva průmyslu a obchodu ČR na největším kubánském veletrhu Fihav.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek